МАЙКА НА БЛИЗНАЦИ ПРЕЖИВЯ КОШМАР! Бебешка кошарка едва не отряза пръстчето на 1-г. дете

„Пръстчето на едногодишното ми дете бе отрязано, висеше на косъм, ръчичката беше окървавена, то пищеше от силната болка, помогна ни бързата реакция и намеса на ортопед-травмотолог в благоевградската болница”, каза майката на близнаци Лиза Боянова. Тя превъзмогна шока от нелепия инцидент с детето си:

„Искам да разкажа, защото опасните ситуации са навякъде около нас и те са непредвидими, на моето място може да се окаже всяка майка, най-важното е да се реагира бързо. Доверих се на благоевградски лекар и не сбърках, ако бяхме тръгнали късно вечерта за София, щяхме да загубим ценно време, а всяка секунда е решаваща.

Инцидентът стана през март, точно седмица преди рождения ден на близнаците. Слагах бебетата около 20,00 часа да спях и видях, че преградката на кошарката на Борислав е паднала. Аз в бързината да предотвратя опасността едното бебе да не падне през нощта, тръгнах да я дърпам със сила и не погледах, че Мирослав е сложил ръчичката си на същото място. Двете кошарки се поставени на ъгъл, при дърпането затиснах четвъртото му пръстче, прерязах го… да предпазя едното си дете, нараних другото. Разпищях се при вида на ужасната гледка – как пръстчето на лявата ръчичка е прерязано… Майка ми беше в съседната стая, тя ми помага в отглеждането на близнаците. Веднага притиснахме нараненото пръстче да не тече кръв и се обадихме на тел. 112.

Медиците ни транспортираха с линейка до спешно отделение на МБАЛ – Благоевград. На място извикаха по спешност ортопед-травматолога д-р Николай Пиринчиев. Той ни съобщи, че има огромен риск, ампутацията е сериозна и шансът пръстът да бъде спасен е 50%. Обясни ни, че в такива случаи всяка секунда е важна и без да губи време, без упойка извърши манипулация, доколто разбрах, постави Киршнерова игла и шев. Д-р Пиринчиев строго и ясно ни заяви, че изключително важно е поставената игла да не се размести, ръчичката трябва да се пази и много да се внимава, не можеше да се постави шина, защото е много малък. Важни бяха първите 5 дни да не почернее пръстът. Те бяха решаващи дали детенцето ми ще загуби пръста си.

Първата седмица ходихме през ден на превръзки и контролни прегледи. Преживяхме истински кошмар с майка ми, дни наред не спях през нощта, за да му държа ръчичката, да не падне превръзката – и така в продължение на един месец. Изключително трудно беше за всички, бебето постояно лапаше ръчиката си и се налагаше да носи ръкавичка. Сега вече може да движи пръстчето си и дори нокът се опитва да израсте. Д-р Пиринчиев направи чудо с пръстчето на Мирослав, спасено е…

Чувствах се ужасно заради вината, защото аз самата го нараних по невнимание и мислех, че може да остане осакатено, цял живот щеше да ми тежи… Благодарна съм за проявения професионализъм и всеотдайността на д-р Пиринчиев, който успя да помгне на детето ми в труден и решаващ момент от старта на живота му. Доверих се и не сбърках, уверих се, че в Благоевград работят професионалисти, които оказват първа помощ на високо ниво. Съветвам майките при подобни ситуации да не изпадат в паника, а да запазят самообладание, за да реагират адекватно, колкото и сложна да е ситуацията. Д-р Пиринчиев ни оказа първа помощ с огромен ефект”, заключи Лиза Боянова.

За коментар по случая потърсихме и д-р Николай Пиринчиев, който работи в благоевградската болница от юли 2016 година. „Касае се за травматична ампутация на дисталната фаланга на четвърти пръст, вследствие на което частта от пръста се придържаше само на кожен мост.  Хирургичните действия с поставяне на игла през фаланга извърших по спешност, много сложна и прецизна процедура предвид възрастта на детето.

Това е поредният ми случай, в който се налага да спася пръст на дете в 16-годишната ми практика като ортопед-травматолог.  Бързата ортопедична помощ в такива случаи е решаваща, в рамките на първите часове манипулацията е успешна, при инциденти потърсете своевременно компетентна помощ, за да се спаси ампутираният крайник”, поясни д-р Пиринчиев.

СЛАВА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *