Майсторки на печива от четири кюстендилски села участваха със своите кулинарни специалитети в 8-то издание на празника „Зелникот на баба” в град Пробищип, Македония. Силното кюстендилско присъствие отбелязаха читалища и клубове на пенсионера и от организацията на инвалидите от Кюстендил, групи от селата Ябълково, Радловци, Шишковци, Жабокрът.
Всяка година в края на месец март община Пробищип в северната част на Македония инициира изложение на баници, зелник, пити… В него се включват представителите на три държави – България, Македония и Сърбия. Както всяка година, най-многобройна бе групата от с. Шишковци, водена от кмета Климент Терзийски. Заради пътуване до Истанбул форума пропусна силната група от село Николичевци, със съжаление добавя кметът на селото Спаска Методиева.
Всеки от участниците дарява и средства с благотворителна цел. Всяка маса има кутия, в която дегустиращите зелници пускат дарения, разказа кюстендилка, участвала в „Зелникот на баба“.
„Беше много хубаво. Организаторите се бяха постарали на площада в града да направят и импровизирана селска стая, където се приготвяше зелникът. Бяха поставили и връшник, метален похлупак, който се поставя върху печивото. Някога нашите баби са приготвяли всичко в подница, затова е било толкова вкусно. Загрятата подница се поставя върху жар, след това се захлупва с връшника, като върху него се насипват жар и гореща пепел и се изчаква, докато зелникът стане готов. При поставянето на загрятата подница върху жарта трябва да се внимава много, тъй като нагорещена е много чуплива и най-малкият удар може да я спука”, разказва самодейка от кюстендилското село Жабокрът.
„Ние се бяхме облекли в народни носии, украсихме масата си с традиционните кюстендилски черги и бохчи. Получихме лична покана за участие от кмета на Пробищип Драган Анастасов”, допълва за участието си Теменужка Терзийска, дългогодишен отговорник на Клуба на инвалида.
„Мен ме е учила да правя зелник моята свекърва, действително приготвянето ти отнема почти половин ден. Корите трябва да са тънки и немного сухи, аз използвам и царевично брашно. После, когато го хапваш и виждаш хората около теб да са доволни, си казваш, че си заслужава”, допълва майсторката на зелника от Жабокрът Татяна Григорова.
ГЕРГАНА ИВАНОВА