Концерт „Латин Джаз в Осогово“ – продукция на майсторския клас, състоял се сред природата в полите на Осоговската планина, беше представен в художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Майсторският клас със студенти на преподавателите в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ Михаил Йосифов и Атанас Попов, както и на перуанския музикант Пиеро Епифания, бе насочен към създаване на нова музикална продукция, която беше представена в два концерта през последната седмица, той се проведе в творческото пространство на читалище „Пробуждане 2020“ в село Смоличано, община Невестино.
През тези дни участниците в класа са се запознали с основите на латиноамериканската музика, включваща пиеси, станали емблематични за жанра, както и такива, създадени специално за този майсторски клас.
„Този проект цели да запознае вече почти професионални музиканти студенти с латиноамериканската музика, защото тя има доста сложности при изпълнението, а от друга страна им отваря мирогледа за цял континент музика“, каза Михаил Йосифов. Той посочи, че идеята е студентите да се запознаят с тази култура, с която повечето от тях се сблъскват за първи път.
„Благодарение на това, че с нас е и Пиеро Епифания, който е от Перу и много добре познава тази култура, студентите попиват информацията „от първа ръка“. Ние като преподаватели с Атанас Попов даваме каквото можем от себе си за тази работа, защото с него се занимаваме от може би 25 години с този вид музика. Тя е и в основата на много от съвременната популярна музика и смятам, че е много полезно за тези млади хора да видят и да усетят тази музика – каза още Йосифов. – Концертът, който представихме в с. Смоличано, беше като една отворена репетиция. Имаше хора, странното беше, че ние бяхме вътре, а публиката навън заради ограниченото място”, разказа той за концерта си в читалището в с. Смоличано преди дни, съобщи БТА.
„Цялата седмица протече много вдъхновяващо. За нас като артисти е голяма чест да бъдем обгрижвани през цялата тази седмица, на това райско място, където нямаше и връзка на телефоните“, допълни още Михаил Йосифов. Той допълни, че латиноамериканската музика се изпълнява от големи оркестри, което прави по-трудна логистиката, но репертоарът ще бъде представен и на други места.
В майсторския клас в с. Смоличано са участвали общо 19 души, от които 15 са активни изпълнители. Репертоарът им е съставен от класически за тази музика пиеси – Дизи Гилеспи, който е един от джазмените, които започват да смесват джаз и латиноамериканска музика, и Тито Пуенте – създателят на салсата. Включени са и български пиеси, аранжирани в латино стил.