Макрон отново посрещна Зеленски, а Брюксел подготвя Европа за реакции при извънредни кризи

Разговорите тази вечер между Макрон и Зеленски ще бъдат ключови преди срещата на върха утре отново в Париж на лидерите на 31 държави, обединени на доброволен принцип в коалиция в подкрепа на Киев.

Какви решения се очакват и ясен ли е списъкът на участниците?

След първите срещи в Париж и Лондон, сега Володимир Зеленски очаква конкретни резултати от френско-британския план и реални гаранции за сигурност на терен в Украйна. Френският президент заяви, че Русия трябва да приеме 30-дневното прекратяване на огъня, предложено от Украйна, „без предварителни условия“. Макрон обвини Москва, че все още проявява „желание за война“, предаде АФП. Той заяви, че сега е „решителната фаза за прекратяване на агресивната война“, водена от Русия срещу Украйна, и приветства Киев за това, че е „поел риска на мира“.

Според източници от Елисейския дворец, приоритет остава помощта за украинската армия на първа линия. А евентуалното изпращане на мироопазващи сили след спиране на огъня там, е само част от плана на Париж и Лондон.

Точно тук е най-деликатният момент. Далеч не всички държави в доброволната коалиция желаят да участват в мироопазващ контингент. На което френските домакини отговорят: добре, всеки да участва с каквото може.

Лидерите на 31 държави се чакат утре около масата за преговори, списъкът още не е публичен.

Същевременно Брюксел започва да подготвя Европа за реакции в случай на извънредни кризи.

Часове преди срещата в Париж от Варшава генералният секретар на НАТО потвърди готовността на Алианса да защитава своите съюзници и предупреди, че при нападение ще последва решителен отговор.

“Реакция ни ще бъде опустошителна. Това трябва да е много ясно на Владимир Владимирович Путин и на всеки друг, който иска да ни атакува”, коментита Марк Рюте – генерален секретар на НАТО.

Войната в Украйна вече трета година показва на Европа, че сигурността ѝ е под пряка опасност и че заплахите са многобройни, смята Брюксел.

Сред тях: епидемии, терористични актове, дезинформация, кибератаки, природни бедствия.

„Да, нашата европейска сигурност е пряко застрашена не само от войната. Има и други бойни полета – телефоните ни, компютрите ни, централите ни, банките ни, хранителните вериги, суровините, социалните медии в ежедневието ни… Всички те могат да бъдат инструментализирани, за да нанесат щети на нашите ценности и на демокрацията“, заяви Хаджа Лабиб, европейски комисар по управление на кризи.

Като подготовка за извънредна ситуация Европейската комисия предлага постоянна готовност за осигуряване на минимално функциониране на болници, училища, транспорт, както и запаси от критично оборудване във всяка държава членка.

Брюксел препоръчва на гражданите да си осигурят храна, вода и лекарства за минимум първите 72 часа на криза, които са най-критични.

Предлага се и Кризисен център за координация, както и редовни учения за реакции в целия ЕС.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *