Маска и ДНК спасяват Пуйката от пандиза за обира на трезор и банкови касети в Кърджали, получава само 1 г. и 11 месеца за кражби, но не влиза в затвора

Софийският районен съд остави в ареста Валентин Кирилов-Пуйката /сн. 1/ и авера му Росен Попов-Войника. За тях от прокуратурата искат постоянно задържане под стража за кражба на „Ауди S5”. Двамата са многократно осъждани и може да извършат друго престъпление, опасяват се обвинителите.

Двамата перничани бяха закопчани в понеделник от спецченгета от отряд „Кобра“, след като бяха спипани да задигат „Ауди S5”  /сн. 2/. Криминалистите откриха у тях пари и технически средства за отключване на автомобила /сн. 3/. Войника бил в ролята на отцепка, докато Пуйката отключвал колата. 

Двамата апаши пристигнали с познатия на полицията „работен“ мерцедес на Пуйката. Джамбазинът отключил аудито с т.нар. кейлес (keyless) – устройство, позволяващо безключово отваряне и запалване на автомобила. От МВР засекли, че в момента само Пуйката разполага с най-модерната машина кейлес за автомобили, произведени след 2021 г. Цената й е около 20 000 лева. Краденото ауди пък е около 50 000 лева, обясниха разследващи.

Схемата, по която действа Пуйката, е добре позната на разследващите, защото тя се различавала драстично от начина на действия на другите банди. Според запознати пернишкият бандит винаги използва един или двама авери, които са му отцепки. Прибира средно по 4 скъпи автомобила в месеца и успява да си докарва над 200 бона по този начин.

Този път Пуйката е сгафил, тъй като е бил проследен, научи „Телеграф“. Закопчан е при спецакция на СДВР и отряд „Кобра“ в момент на кражбата на аудито на улиците „Летоструй” и „Рилска обител”. Криминогените са следени и задържани непосредствено след кражба на луксозен автомобил. Пуйката е сочен за лидер на бандитите в Перник. Той бе заподозрян за кражбата на автомобила на Росен Плевнелиев, ползван от жена му Десислава през 2021 г., но това така и не бе доказано. Запознати с дейността му твърдят, че разфасова коли в пернишки депа, чиито части пласира в Северна Македония и Албания. У нас пък има слухове, че работи в схема със застрахователи и доверени сервизи.

Заради неправилно изземане и изследване на следите известният касоразбивач Валентин Кирилов-Пуйката отървава затвора за обир на трезор и банкови касети в Кърджали, пише „България Днес“. Случилото се през 2013 г. тепърва ще се нищи отново от магистратите от втората инстанция заради допуснати пропуски.

Така пернишката кримка с ловки ръце получава само 1 г. и 11 месеца лишаване от свобода за други две кражби с повредено чуждо имущество. Това става през юни т.г., само 4 месеца преди Пуйката пак да бъде окован – този път за кражбата на аудито.

Оказва се, че макар и многократно разследван и осъждан, Валентин Кирилов се вихри на свобода. Процесът за повечето му посегателства тръгва през 2016 г. в закрития вече спецсъд. Нищят се грабеж, кражба и два обира от пернишки фирми. Спецмагистратите дават на Кирилов 3 г. решетки за обирите, но апелативните им колеги намаляват наказанието заради смекчаващи обстоятелства – изтеклият дълъг срок от престъплението от 2006 година.

През юни т.г. Върховният касационен съд оставя в сила тази част от присъдата. Тя е изпратена по местожителство на подсъдимия към Перник. Местната прокуратура открива, че той вече си е изтърпял наказанието, и пише постановление за липса на търпим остатък.

Оказва се, че през 2016 г. Пуйката е осъден в Испания, като съдът в Мадрид му определя 527 дни затвор. Те са му приспаднати заедно с времето, през което той е задържан под стража или е под домашен арест. Така излиза, че изпеченият касоразбивач няма да влезе на топло. Или поне докато Темида не реши окончателно Кирилов ли е обрал трезора в Кърджали.

Разнопосочни са доказателствата за този удар. Той става в нощта срещу 4 януари 2013 г. От трезор на ул. „Сан Стефано“ изчезват 4 хил. евро, а при обира са изпочупени предмети за над 18 бона. Според разследващите Пуйката и бандата му пристигат в града, като преди това доверен човек е проучил всичко. Трезорът се охранява с камери, а офисът с мониторите се намира на разстояние повече от 2 км. Във въпросната нощ двама служители, които гледат камерите, са открити вързани с белезници към тръба на парното. Напада ги група от около петима маскирани, разказват по-късно потърпевшите.

Апашите нямат късмет с банковите касети, защото повечето се оказват празни. В една от тях попадат на пачка евро. Минути след 1,20 ч. е получено съобщение за необичаен шум. Не е ясно дали отцепка предупреждава грабителите, но те духват. При пристигането си ченгетата виждат само един от облечените в черно мъже. Предупреждават „Спри!“ и стрелят със стоп-патрони. Така успяват да хванат Славчо Мегеров-Мегера. Той се признава за виновен и сключва споразумение за ниски наказания заедно с аверите си Явор Воденов, Хубен Митев и Росен Драгомиров-Синбад.

При огледите близо до трезора е намерена кърпа, ползвана за маска, по която има ДНК следи от Пуйката. Тя отпада като доказателство заради протокола за оглед на местопрестъплението, с който е иззета. В съдебната зала дознателят и едно от поемните лица отричат да са подписвали документа. Магистратите назначават няколко почеркови експертизи, които потвърждават, че ръкописът е друг. Съдиите дори допускат, че някой може да е подменил документа. Така или иначе маската не е приета за улика.

Върховните съдии препоръчват, че дори и приета като опорочено доказателство, за маската може да бъдат използвани други доказателствени средства и източници, като снимковия албум от огледа.

Другата ябълка на раздора е ДНК следа, намерена по скоростния лост на изоставено след грабежа БМВ. Изследване показва, че и тя е на Пуйката.

„ДНК-то е мое, но не е възможно да е намерено там, където твърдят“, заявява кримката пред Темида. Според адвоката му Иво Найденов преди време Кирилов взел от Мегера БМВ-то да го изпробва. Защитата оспорва уликата, защото тя е взета едва след откарването на колата в полицейски подземен гараж, а не на място.

Следата е изключително важна, защото показва дали Кирилов е карал колата, с която са се движили обирджиите. От прокуратурата цитират заключението на експертите, че изследваното вещество принадлежи на последния водач на автомобила.

Първата инстанция намира достатъчно доказателства за грабежа, признава Пуйката за виновен и му дава 8 г. като общо наказание и за другите набези. Апелативните спецмагистрати решават, че е възможно материалът да остане по-продължително време по лоста и да е на Митев, а да не е на този, който последно е шофирал. Така оневиняват Пуйката за грабежа и намаляват наказанието му за кражбите от 3 г. на 1 г. и 11 месеца.

За върховните съдии това противоречи на ДНК експертизата, която е категорична, че е невъзможно да бъде оставен годен за изследване материал по повърхност, която впоследствие е докосвана от друг. Въпросът участвал ли е Вальо Пуйката в грабежа в Кърджали ще бъде нищен тепърва отново на втора инстанция.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *