Търговците в Рила фалират един след друг и затварят магазини и заведения. От началото на годината в градчето хлопнаха кепенци две кафенета, ресторант и хранителен магазин.
„Затворих магазина поради лични причини. Справях се с високата цена на тока, с високите цени на хранителните продукти, бях го разработил добре. Надявах се да го отдам под наем на някого, но никой не прояви желание да го наеме. В Рила има млади хора, но не им се работи. В магазина работехме цялото ми семейство”, заяви Светослав Николов, собственик на последния затворен магазин в Рила, и допълни: „Що се отнася до колегите, които затвориха заведенията си, не е причината само във високите цени, но и на отношението към клиентите. Не може да сложиш работно време каквото на теб ти е удобно. Трябва да се съобразяваш с желанието на клиентите, за да има оборот“, заяви Светослав Николов.
Двете затворени кафенета са отдадени под наем от РПК – Рила. Наемателите са ги затворили, тъй като нямат оборот и не могат да си платят наемите, които са в размер на 400 лв., както и другите разходи -изразходваната ел. енергия, заплати на персонала…
Председателят на РПК – Рила Йордан Везирски заяви пред репортер на „Струма“: „Имах разговор с двамата наематели на кафенетата. Искат да им намаля наема, за да отворят отново. Цените на тока, на алкохола и кафето, които купуват, се повишиха и работят на загуба, а и градчето ни се обезлюди, нямат достатъчно клиенти, за да калкулират по-висока печалба. През почивните дни идват от София собственици на къщи, та се пълнят кафенетата“, заяви Везирски.
„От 2200 жители в Рила в момента реално живеят малко над 1000 души. Останалите са на работа в Испания. Там живеят цели семейства, децата им учат там и едва ли ще се върнат скоро”. Какво да работят тук, в България? Някои от тях си закупиха къщи и едва ли ще се върнат някога”. Тази фрапираща статистика оповести кметът на община Рила Георги Кабзималски и допълни: „Няколко пенсионери се върнаха в Рила да си получават пенсиите, заработени в Испания, и да ги харчат тук, защото е по-евтин животът. Това е истината. Затова и заведенията нямат оборот и все по-трудно се върти търговия“.
ЙОРДАНКА ПОПОВА
Фалираха от мързел и алчност. От 20 кв.м. магазин се издържат цели фамилии за сметка на безбожните цени на стоките, които предлагат.
За сведение на непросветените в градчето ви има доста спечелени – изпълнени и действащи в момента проекти : реконструкция на – стадиона на ДГ“Теодора Миладинова“, на училището, на сградата на Общината, на сградата на Поликлиниката, на Гробищен парк с параклис, на Килийното училище, реконструиран път до село Падала, екопътеки, исторически паметник, социални проекти – топъл обяд и т.н. и т.н
Търговците в Рила се държат, като велможи -трябва да си благодарен, че имаш честта да си техен клиент. Сякаш получаваш „безплатна“ услуга.
Затвориха от алчност и липса на контрол в ценообразуването. На населението излиза по-евтино да пазарува от големите хранителни вериги в Благоевград.
Голям брой магазини и кафенета и в Благоевград затвориха.Причината не е само от обезлюдяването и безразличието. Може пък да се е променило мисленето на българина и безделното отсядане и губене на време пред чаша кафе да е в миналото. Ако анкетирате местните жители на гр.Рила – виновен е градоначалникът им, който е виновен за липсата на пречиствателна станция за питейна вода, за честите прекъсвания на електрозахранването, за мръсните им улици, за отпадъчните около контейнерите, даже за лошото време им е виновен кмета😄