МАТУРИ 2020! Притеснени за мерките за безопасност, родители питат: Как сградата на Езиковата и Математическата ще побере над 300 зрелостници на 1,5 м разстояние, като се наредят за влизане, опашката ще стигне до хотел „Ален мак”?!

Как сградата на Езиковата и Математическата гимназия в Благоевград ще побере над 300 зрелостници, как ще се осъществява пропускателният режим и ще се спазват мерките за безопасност при провеждането на матурите – това се питат родители на дванадесетокласници от ЕГ и ПМГ, след като стана ясно, че държавните зрелостни изпити за 12 клас и националните външни оценявания в 7 клас ще се проведат в реална училищна среда.

Около възможността учебната година за всички класове да приключи в дистанционна среда, като единствено седмокласниците и дванадесетокласниците се върнат на училище за полагане на НВО и матурите, се обединиха отрасловите партньори в сферата на образованието, родителски организации на проведена дистанционна среща, инициирана от министъра на образованието. Според указанията изпитите ще се проведат при строги противоепидемични мерки и правила. Така например учениците по залите трябва да са не повече от 12 и между тях да има разстояние не по-малко от 1,5 метра. По този повод от ръководството на Езиковата гимназия коментираха, че разполагат с необходимия брой стаи, които са достатъчно големи и може да се осигури социалната дистанция и да се спазва отстоянието на децата едно от друго.

Остава въпросът как над 312-те зрелостници на двете училища ще влизат в сградата.

„Ако 300 ученици се подредят през два метра, опашката ще е 600 метра и спокойно може да стигне от оградата на ЕГ и ПМГ до хотел „ Ален мак”. И децата от 5 часа сутринта ли ще трябва да се редят, за да смогнат навреме на заемат местата си по стаите”, чудят се родители. Именно за да се избегне струпването на толкова много хора на едно място, за по-голяма безопасност и спокойното протичане на матурите, майки и бащи предлагат учениците да бъдат разделени на групи и да положат ДЗИ в сградите на основните училища – общо 5 на брой, както и в двете средни училища, които нямат гимназиален етап.

„Така или иначе по време на матурите тези училища ще са празни. Какво пречи, вместо да се концентрират на едно място, учениците на групи от 50-60 човека, а може и по-малко, да бъдат разпределени в 7-те сгради на 2-о, 3-о, 4-о, 9-о, 11-о ОУ, 6-о, 8-о СУ и там да положат ДЗИ?”, предлагат родители.

По този повод директорът на Математическата гимназия Николай Каращранов коментира, че това не зависи от тях, а от министерството. По същото време ръководителят на ПМГ провеждаше видеоразговор с МОН и съобщи, че във вторник /5 май/ министър Красимир Вълчев ще даде пресконференция точно по темата за матурите.


Стълпотворението от зрелостници на ЕГ и ПМГ при матурата от БЕЛ

Във връзка с другата важна тема – как, ако отпадне НВО в 4 клас, учениците ще могат да кандидатстват за местата по държавен план-прием в математическите гимназии в 5 клас, Н. Каращранов каза: „В момента обсъждаме точно това. Нека не избързваме, ще има яснота другата седмица”.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА     

Подобни новини

2 Коментара

  1. Факт

    Точно тази сграда може да побере зрелостниците и на 2 метра разстояние.

    Отговори
  2. Очаквано

    А за абитуриентските балове не се ли притесняват същите твзи родители? Или там е „друго“? Нали и там отговорността е на учителите! Май желанието за показност е по-силно от страха! З

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *