МВнР предлага да няма избирателни секции в Адана, в курортите в Турция и Гърция

Секцията за гласуване на предстоящите избори на 2 април в турския град Адана да бъде преместена в съседния областен град Мерсин, който се намира на 80 километра от Адана. Това предлага на ЦИК работна група „Избори“ към външното ни министерство. Заради земетресението и разрушенията в Адана там няма да може да се гласува и заради обявеното извънредно положение се аргументират от външното ни министерство.

От работна група „Избори“ към МВнР предлагат на ЦИК за изборите на 2 април да не се откриват секции за гласуване в курортите в Гърция и Турция, тъй като не се очаква в деня на вота там да има български избиратели. За сметка на това се предлага секции да има в Република Северна Македония, по предложение на консула ни в Битоля, в Кавадарци и Прилеп.

Поради спецификата на административните процедури все още няколко държави не са дали разрешение за разкриване на секции на тяхна територия. Това са Австрия, Германия, Италия, Франция, Канада, Молдова, Сърбия, Норвегия.

В Чешката република ще може да се гласува само на територията на посолството ни. Това прави невъзможно да се разкриват секции в Бърно, Ихлава, Либерец, Млада Болеслав и Пилзен. Направено е също предложение за обединяване на секции на територията на Великобритания и Северна Ирландия.

Външното ни министерство информира ЦИК, че теоретично е възможно секции за гласуване на 2 април да има в 136 държави. По всички направени предложения от ведомството ЦИК ще направи обсъждане, преди да вземе окончателно решения къде ще са секциите зад граница.

За изборите в чужбина са отделени 8 милиона и 852 хиляди лева. За сравнение за вота през октомври миналата година бяха определени 7 600 000 лева, а изхарчени са около  4,5 милиона лева. За изборите на 2 април ще бъдат назначени около 4500 души в 800 секции извън страната.  

Ще трябва да бъдат командировани около 600 държавни служители от страната, а други 200 представители на държавата ще бъдат членове на консулските екипи, които да бъдат на място във всяка секци, както изискват измененията в Изборния кодекс.

Не е постъпвала нова информация в посолство ни в Анкара за загинали или пострадали български граждани. Това съобщи заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Около 130 българи продължават спасителни действия в засегнатите райони, допълни още той.

България има готовност да изпрати хуманитарна помощ на Сирия, като чака разрешение от Европейския съюз (ЕС) – от т.нар. Европейски механизъм за гражданска защита,  обясни Коджабашев.  По думите му България е една от деветте държави в Европейския съюз, които са предложили да изпратят хуманитарна помощ на Сирия. Замерстник-министърът подчерта, че не може да отговори кога страната ни ще получи отговор от Европейския механизъм за гражданска защита.

Относно отношенията ни с РСМ, Коджабашев заяви, че са иницирани консулски консултации, на които ще настояваме за предприемането на конкретни ангажименти за преодоляване на проблемите. „Днес предвиждаме тези консултации да се проведат до края на месеца в София. От РСМ изискаха политико-консулски консултации, но ние предпочитаме да се придържаме към сегашните формати“, отбеляза още заместник-министърът, след което уточни, че недопускането на българските граждани от РСМ да минат през македонската граница за почитане паметта на Гоце Делчев на 4-ти февруари, е неприемливо за страна, имаща претенции за европейско членство, а относно възпрепятстването на независими медии Коджабашев уточни, че никоя държава не може да си позволява да възпрепятства дейността им.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *