От Министерството на вътрешните работи оповестиха „уточняваща информация във връзка с операцията на ГДНП на 17 март“. Тогава бяха задържани експремиерът Бойко Борисов, бившият министър на финансите Владислав Горанов и бившият шеф на Пресцентъра на Министерския съвет Севделина Арнаудова.
„Във връзка с разпространените от прокуратурата описи по досъдебното производство, по което три лица бяха задържани за 24 часа в Седмо РУ-СДВР, уточняваме, че от публикацията липсва придружителното писмо, с което те са били официално изпратени от ГДНП в СГП“, посочват от МВР.
В придружителното писмо е посочено, че освен материалите по досъдебното производство по чл. 161 ал. 2 от НПК, са изпратени и материали по чл. 219 ал. 1 от НПК, който гласи: Чл. 219. (1) Когато се съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лице в извършване на престъпление от общ характер и не са налице някои от основанията за прекратяване на наказателното производство, разследващият орган докладва на прокурора и привлича лицето като обвиняем със съставяне на съответно постановление.
Това е причината проектите на постановленията по чл. 219 ал. 1 да не фигурират в описите, разпространени от прокуратурата, тъй като те са описани в придружителното писмо. За улесняване на прокуратурата, въпросните постановления ще бъдат входирани отново сутринта в понеделник, 21 март 2022 г.
По-рано в събота в своята страница във Facebook от Прокуратурата публикуваха официалните описи на постъпилите от ГДНП четири тома с материали по досъдебно производство спрямо трите политически лица.
„Къде в материалите от МВР министър Рашков вижда постановления за привличане на обвиняем“, попитаха от обвинението.
Никакви доказателства не са предоставени на Менко Менков до този момент, не му е известно такива да са събрани или да са постъпвали в прокуратурата.
Към днешна дата Бойко Борисов и Севделина Арнаудова не са обвиняеми по нито един случай. Това обяви адвокатът на Борисов Менко Менков в предаването „Говори сега“ на БНТ.
По думите му не може да става дума за саботаж от страна на прокуратурата, а МВР е постъпило незаконно, като е изпратило разследващ полицай, а не следовател да разпита премиера Петков по случая.
„Всички действия на МВР до този момент са абсолютно незаконосъобразни. Досъдебното производство е образувано с първото действие по разследването на 17 март – денят, в който бяха задържани г-н Борисов и другите двама. С първото действие по разследването, както изисква законът, беше разпитан министър-председателят Кирил Петков. Щеше да е добре, ако това нещо беше направено от следовател“, обясни адвокатът.
Никакви доказателства не са предоставени на Менко Менков до този момент, не му е известно такива да са събрани или да са постъпвали в прокуратурата.
„В този случай Европейската прокуратура няма абсолютно нищо общо, защото тя няма правомощия да разследва такъв вид престъпления, сългласно регламента на видността и Наказателно-процесуалния кодекс. Единственото доказателство е, че в показанията си г-н Петков е заявил, че е запознал г-жа Кьовеши предишния ден за тези действия“, каза Менков.