МЕДИЦИНСКИЯТ СЪВЕТ НАСТОЯВА: Двата блока на общинската болница в Дупница да бъдат обединени в един

Ситуацията със здравеопазването в града не е добра, няма да е далече времето, когато ще загинат и двете болници, а ние ще станем село, е песимистичната прогноза на Костадин Костадинов 


Двата блока на общинската болница в Дупница да бъдат слети в един, настоява Медицинският съвет на лечебното заведение.
За предложението на медиците съобщи председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов, който следи отблизо случващото се в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД.  От Медицинския съвет са дали своето становище по време на среща, на която са присъствали управителят д-р Стефан Николов и общински съветници.
Към днешна дата лечебното заведение е разделено на две – единият блок е в бившата Военна болница, до кооперативния пазар, а другият е ситуиран в бившата Транспортна болница, до жп гарата.


По думите на Костадин Костадинов най-разумното решение би било двата блока да бъдат слети в един.
„Още не е решено къде ще се съберат двата блока, дали на терена на Военна или Транспортна болница. Крайно време е това да се случи. Управителят каза, че болницата разполага с 3 млн. лв. Никой не е казал, че те ще се вложат за ремонти“, обясни Костадинов.
Все още обаче не е мислено по какъв начин ще бъде осъществено едно подобно сливане и дали преустройството на сградите е възможно. Лекари от града са били категорични, че ако общинската болница се премести изцяло в сградата на бившата Транспортна, то там трябва да се изгради интензивно отделение. За това начинание обаче трябва голяма сума пари, като не се знае дали те ще бъдат осигурени.
„Без интензивното отделение мястото ще бъде просто една клиника“, коментирали са лекари от града.
Според Костадинов ситуацията със здравеопазването в Дупница не е добра, въпреки че в града има и втора болница, която е частна (б.а. – т.нар. „Лефтерова болница“ на името на управителя д-р Ени Лефтеров).
„В последните години в общинска болница няма нито една голяма операция. Как да се мотивира да работи медицинската сестра във вътрешно отделение, която има 40 пациенти, когато получава заплата като колежката си в хирургия? А в хирургия няма операции… Който работи, той трябва да получава повече, а не заплатите да са едни и същи. Това действа демотивиращо. Съответно и медицинската сестра в частната болници се пита защо тя да работи, като гледа колегите си от общинската. Така рухва системата. Всичките шестима пострадали при катастрофата, която стана наскоро край Бобов дол, бяха откарани в частната болница. И бяха обработени за 1 час…“, коментира той.
Костадин Костадинов даде песимистичната прогноза, че може да се стигне до затварянето и на двете болници, което може да превърне града в село.
„Заради създаденото напрежение от лечебното заведение прекратиха договора си с джипитата във връзка с неотложния кабинет. Няма да е далече времето, когато ще загинат и двете болници. Ще станем село, накъдето вървим. Това е истината, нещата трябва да се кажат ясно. Въпросът не е да се субсидира общинската болница, а там да работят. Бяха на загуба в размер на 2,4 милиона, а сега в сметката си има 3 млн. лв., като дори общината няма толкова. В момента болницата разработва неотложния кабинет, въпрос на време е да се случи. Хората трябва да знаят, че той покрива личните лекари в извънработното им време, но не е спешна помощ. Спешната помощ в Дупница е едно транспортно звено, което кара всичко в частната болница. Нищо добро не се случва в здравеопазването и малко неща може да направи местната власт в тази посока. Вижте какво се случва в Петрич и Сандански, които имат една болница в два града. Ако продължаваме така, скоро и в Дупница ще имаме случай като там с починалото бебе“, допълни председателят на местния парламент.

ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *