Медици от Разлог се разбунтуваха, искат си обещаните 1000 лв. за работа на предна линия срещу Covid-19

Медици от Разлог се разбунтуваха, искат обяснение за това как са определени хората от екипите, които да получат по 1000 лв. стимул за това, че са работили на предна линия с Ковид инфектирани.

Медицински работници от филиала за Спешна медицинска помощ в Разлог изпращат писмо до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, с което настояват за отговор на няколко конкретни въпроса. Недоволството им е породено от това, че не всички са получили обещаните допълнителни възнаграждения от 1000 лева. Медиците се възмущават и от факта, че дори и хората от един и същи екип, в чиято смяна е приет доказан пациент с коронавирус, не се мерят с еднакъв аршин – едни получават стимули, други – не.

„Проблемът е, че дори и хора, които са били на дежурство, работили са с пациенти с коронавирус, не са получили тези възнаграждения. Последните няколко месеца аз съм била диспечер, но съм участвала при приемането на такива пациенти.  Всички ние сме изложени на опасност, защото, когато човек дойде през нощта с температура, ние реално не знаем с какво  точно се сблъскваме и минава време, докато се докаже. Въпреки че използваме предпазни средства, когато например дойде пациент с открита фрактура или някакъв друг такъв проблем, ние нямаме време да се обличаме с такива костюми, защото трябва да се реагира веднага, а в същото време този човек може да носи всичко“, каза медицинската сестра Красимира Механджийска, която е сред хората, останали без допълнителни стимули, и която е сред подателите на писмото до министъра, а нейното име и адрес са посочени като лице за контакт.

Във ФСМП – Разлог е събрана и подписка, в която са се разписали много от служителите там, сред които медицински сестри, фелдшери  и шофьори. Въпросите, отправени към министър Ананиев, са: Какъв е принципът на разпределение на финансовите стимули; как е преценена степента на риск на отделните членове на екипа; кой е отговорен за разпределението на средствата за финансови стимули? Защо някои от членовете на един и същ екип, работили рамо до рамо с едни и същи пациенти, са получили финансов стимул, а други – не, и кой е взел подобно решение?

В писмото си до министъра медицинските служители настояват и за извършване на проверка на място, при която да се сондират и мненията на различните членове на персонала, а не само на ръководството.

Наред с недоволството за разпределението на допълнителните възнаграждения служители от Спешен център – Разлог споделиха още, че не всички са тествани за коронавирус. 

„Много малко от колегите са тествани. Поне на мен не ми е предложена такава опция. След първия случай, който беше доказан, бяха тествани 5 или 6 от колегите, а останалите не сме.  При приема на пациента се случи така, че той бе приет от едната смяна и предаден на следващата, в която бях и аз. Въпреки че след като го поехме, веднага го качихме в отделението, ние все пак сме били контактни с него, но ни беше казано, че след като времето е  по-малко от 10-15 минути, не е нужно да се тестваме“, сподели още Механджийска. 

Тя е сред активистите, борещи се за достойно  възнаграждение на медицинските сестри. Още през февруари месец тя е била с групата от мед. сестри, която се срещна с министър Ананиев. На срещата тя е настоявала за осигуряване на предпазни средства, въпреки че тогава все още не бе обявено извънредното положение в страната. Мотивът й за това е бил непрекъснатият контакт на хората, работещи в Спешен център – Разлог, с чужденците, които посещават Банско и Разлог. Месец по-късно Механджийска бе човекът, който сигнализира за недостатъчно предпазни облекла, за което е била критикувана.

Надеждата им сега е да бъде направена проверка на място и  дори писмото да остане без отговор, те  поне ще са направили всичко, което зависи от тях, за да защитят правата си като работещи на първа линия.

ЯНА ЙОРДАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *