Медици от Спешна помощ излязоха на протест срещу насилието. Демонстрацията се проведе на обяд пред сградата на ФСМП в Петрич по повод побоя над техни колеги на 8 март от пациент в село Кавракирово. Протестът, който беше организиран от Национален синдикат „Защита“, бе подкрепен от медици от Сандански и Кресна.
Синдикалистите настояват за спешна законодателна промяна, с която да се гарантира недосегаемост на работещите в здравеопазването, а всеки, който посегне на лекар, сестра, фелдшер или шофьор, да бъде осъден по бързата процедура и да заплати голяма глоба.
„Алармирали сме всички правителства, председатели на парламентарни групи, здравна комисия и въпреки обещанията, че ще се намери някаква законова рамка, която да спре насилието над медиците, години наред това не се случва. Насилието се засилва, няма никаква реакция от институциите. Затова днешният протест ще прерасне в национален, ще се пренесе в София и ще бъде подкрепен от всички спешни медицински центрове и спешно-приемни отделения на болниците, защото това е ежедневие в цялата страна. Положението става нетърпимо и след като няма чуваемост, ние трябва да накараме управляващите да разберат, че действително има проблем и трябва да намерим решение“, заяви председателят на синдикат „Защита“ Красимир Митов.
Той добави, че само преди месец е имало случай на пребит шофьор на линейка в София и са се опитали да го прикрият. „Дадохме гласност, но все едно че нищо не се е случило. Екипите започват да имат проблеми помежду си, тъй като, когато трябва да излязат на адрес, си казват: „Ама те сега ще ни бият“, или пък трябва да дават обяснения на ръководството защо закъсняват, а същевременно нямат никаква сигурност, особено в кварталите с малцинствата. Там проблемът е още по-сериозен, но по някакъв начин държавата трябва да се справи с наркоманите, психопатите, защото едва ли нормален човек би посегнал и набил медик, когото си извикал на помощ. Искаме законодателна промяна, която да гарантира защита на медиците, както на полицаите и всеки, който е посегнал на човек, спасяващ човешки живот, да бъде осъден по бързата процедура и да плати една голяма глоба, за да има респект и да се осъзнаят, че това не може да продължава повече”, добави Красимир Митов.
Той определи като несериозно предложението линейките да бъдат съпровождани с полицейски патрул, тъй като в страната има 200 филиала на Спешен център. Куриозното е, че спешните медици се считат за застраховани, докато са в линейката.
„Когато шофьор, фелдшер, парамедик от екипа е извън линейката и пострада, няма никаква застраховка. Това трябва да се промени и застраховките за медиците да важат, докато са на дежурство”, заяви зам. председателят на синдиката Милена Атанасова.
Като пример за нехайство на управляващите бе посочен фактът, че високопроходимите линейки, доставени по настояване на НС „Защита“ в спешните филиали, още не са в движение.
„Линейките, включително и тази в Сандански, бездействат, защото от 3 месеца Министерството на здравеопазването не може да извади необходимите документи и да ги пусне в действие. В момента линейките стоят пред филиалите и не ги ползваме. Горе-долу нещата са докарани като медицинските хеликоптери, при които вратите не се отварят и затварят. Тук линейките са чисто нови, оборудвани, но не се ползват“, заяви Кр. Митов.
Сред протестиращите бяха шофьорът на линейката Костадин Неделчев и фелдшерката Мария Петрова, които бяха нападнати на 8 март от 21-годишния рецидивист в с. Кавракирово.
„Той най-вероятно беше пил. Първоначално беше спокоен, доколкото знам, беше бит от брат си и фелдшерът прецени, че е хубаво да се вземе в болница, за да се направят рентгенови снимки и изследвания.
След като линейката тръгна, не знам какво му стана. През прозорчето видях, че налита на фелдшерката и започна да й нанася удари в областта на гърдите, като я обиждаше с нецензурни думи. Спрях линейката и минах отзад да й помогна. Той се изправи и започна да ме удря и мене в лицето. Стана много агресивен. Изблъсках го от линейката, падна на земята и започна да симулира, че губи съзнание. Качихме го пак на носилката в линейката и като чу, че фелдшерът се обажда на полицията, скочи изведнъж и започна да си удря главата в стената на линейката, помощните носилки – да се самонаранява. Обадихме се на близките му да дойдат да си го приберат. Около линейката вече имаше около 50 човека от махалата и ние си тръгнахме, защото не знаехме как ще се развият нещата“, разказа шофьорът Костадин Неделчев за инцидента.
„В 40-годишната си практика на фелдшер съм имала много неприятни преживявания. Вербална агресия, блъскане и бутане, недоволство от страна на близките на пациенти – всичко е имало. Хората си мислят, че медиците от Спешна помощ са длъжни да се отзовават абсолютно за всичко. Най-важният проблем при нас е липсата на млади лекари и медици, въпреки че вдигнаха заплатите. Трябва да се вземат мерки за решаване на демографската криза, да има млади кадри, които да работят, защото тук повечето сме в пенсионна възраст”, заяви фелдшерката Лидия Павлова.
Началникът на ФСМП – Петрич д-р Александър Попов определи като абсолютно недопустимо нападението над дежурния екип. „Осъждам всякаква агресия – вербална и физическа, каквато се е случила на колегите. Трябва да се подобри комуникацията в Районния координационен център, в който се получават сигналите, и с диспечера, който ги приема. Когато се касае за агресивен пациент, пиян или под въздействие на наркотици, да се изпраща и патрулна кола. Нужна е съвсем малка стиковка, но е изключително важно във времето. Преди години имаше здравен пункт в началото на ромската махала на Петрич, не се влизаше навътре и рискът беше минимален”, заяви д-р Попов.
По отношение на линейките той добави, че са нови и оборудвани, включително с паник бутон и дистанционни, които могат да дават сигнал до РКЦ за нападение над медик или други проблеми.
Всеки такъв случай се докладва на шефа на ФСМП, който паралелно уведомява властите, както е станало и при последния инцидент с петричките медици.
За дръзкото нападение бе арестуван и обвинен 21-годишният Иво Огнянов, по прякор Помпата, осъждан 7 пъти, на когото Районен съд – Петрич наложи мярка „задържане под стража“.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА