Мехлемът на св. Иван Рилски цери дископатия и ишиас

През X – XI век в българските земи живеят немалко известни на историците на медицината народни лечители, които впоследствие са обявени от църквата за светци. Между тях особено изтъкнат е Иван Рилски, който в знак на протест срещу феодалната експлоатация приема монашество и се оттегля като отшелник в планината Рила.

Около средата на X век той основава Рилския манастир близо до местността, в която се намира сегашната му сграда. Иван Рилски е известен сред населението като лечител, който използва най-вече растителни лекарства и билки и помага на хиляди болни хора. Най-известният му илач е т. нар. от него „благ мехлем”, чиято рецепта е съхранена през вековете от народа и продължава да се ползва и до днес. Мехлемът на Иван Рилски цери ставни болки, дископатия, шипове, радикулит, болни колене и редица други болежки. За направата му са необходими натурален пчелен восък – количество, колкото кибритена кутийка. Едно бурканче от пюре свинска несолена мас, смола от бор, колкото кибритена кутийка. 10 цвята невен, 4-5 цвята от тиква, 1 пакетче тамян, 1 с. л. домашен пчелен мед. Цветовете се наситняват и всичко останало се сварява до каша. След като изстине, се прецежда и се налива в сух буркан. Болните места се разтриват със сместа и ефектът е мигновен.
За почти всички свои цярове Иван Рилски ползвал пчелен восък. Още преди 11 века той открил неговите ползи за човешкия организъм. Восъкът идва от восъчните жлези на пчелите и служи за запечатване на клетките, където се събира медът. Още в древен Египет са го добавяли към сместа за балсамиране на фараоните, като смятали, че така ще успеят да съхранят във вековете техните тела заради лечебните, регенериращи и разкрасяващи свойства на този дар от природата.

Восъкът е твърд, но еластичен, без вкус, с типичен аромат на прополис, а цветът определя качеството и чистотата му. Може да е жълт, кафяв или безцветен. Колкото по-висока е температурата му на топене, толкова по-малко примеси има в себе си. С времето се покрива с белезникав прах, ако е висококачествен. Той не пропуска вода, което го прави многостранно приложим в различни сфери.

В състава му има около 15 вида вещества – сложни етери, наситени въглеводороди, мастни киселини, багрила и ароматни съединения. Не се разтваря във вода и алкохол, което го прави приложим в козметичната и фармацевтичната индустрия. За подобряване на имунитета може да се правят инхалации с разтопен на водна баня пчелен восък. Водните пари се вдишват в продължение на 20 минути. Това е практичен метод за предпазване и от предгрипни състояния. За проблеми с щитовидната жлеза се правят топли и студени компреси и се консумират восъчни и медни продукти. Восъкът има антиалергенно действие за ревматични заболявания, изгаряния и т. н., а благодарение на богатия си състав от етерични масла и витамини оказва благотворно влияние не само на кожата, но и на костите и ставите, прониквайки в дълбочина. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *