Министерство на правосъдието поиска съдействие от Външно министерство за прехвърлянето от гръцки в български затвор на Кирил Марянски от благоевградското село Падеш за изтърпяване на остатъка от присъдата . Припомняме, че заедно със сестра му Стефанка бяха осъдени на 15 г. затвор за убийството на варненеца Росен Христов-Странджата, станало в Атина в края на 2011 г. След като изкараха 6 г. в гръцките затвори, едва миналата година българските власти задействаха процедура по трансфера на нашите сънародници в родината, където да изтърпят наказанието си. Това беше част от условието на европейските заповеди за арест, с които през лятото на 2013 г. те бяха приведени в Гърция, за да участват в съдебния процес.
По силата на конвенцията за трансфер на осъдените лица в чужбина Стефанка бе върната на 20 май г. 2019 в България и приведена в Сливенския затвор, но брат й остана в гръцкия зандан. Въпреки обменената значителна по обем кореспонденция между българските институции, имащи отношение по случая, подготовката за приемането му в родината, планирано на същата дата, е осуетена от липсата на отговор от гръцка страна по исканията за документи, отправени от Върховна касационна прокуратура по различни канали. Това става ясно от официално писмо на директора на дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси” в правосъдното министерство Биляна Белякова до администрацията на президента Румен Радев, в която е постъпила поредната молба от Кирил Марянски. Заради липсата на необходимите документи, което възпрепятства връщането на българина, случаят е отнесен към Външно министерство с молба за съдействие.
Към момента от гръцка страна не са предоставени заверен препис от присъдата и извлечение от относимите по казуса разпоредби на техния Наказателен кодекс и на съдебното разпореждане за връщането му в България в изпълнение на дадените от Гърция гаранции по рамково решение 2002/584 ПВР относно европейската заповед за арест и процедурите за предаване между държавите членки на ЕС. Без тази информация не може да се съгласува планът за приемането на осъденото лице от български конвой, поради което се разчита да бъде изискана от Външно министерство.
Кирил Марянски очаква с нетърпение да се върне в родината си, за да поиска възобновяване на делото, тъй като е категоричен, че със сестра му са невинни и са осъдени без безспорни доказателства, без наличие на техни ДНК следи. Дело ще бъде заведено и в Страсбург, тъй като вече са се намерили български адвокати, които да работят „про боно“, за да възтържествува справедливостта, заяви Кирил Марянски, който се обади по телефона в редакция на в. „Струма“ от гръцкия затвор.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА