Министърът на образованието проф. Г. Цоков в ЮЗУ: Ако днес имаше двама-трима лидери като Неофит Рилски, образованието ни щеше да е на съвсем различно място

„Ако днес имаше много, даже не много, а двама-трима учители като Неофит Рилски, то нашето образование и общество щеше да е на съвсем различно място”, тази констатация направи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който с вицепрезидента Илияна Йотова, висши духовници и изтъкнати учени пристигнаха вчера в Югозападния университет в Благоевград за откриването на националната научна конференция на тема „Отец Неофит Рилски – духовност, просвета, култура“. Тридневният научен форум е кулминацията в честванията, посветени на 230-годишнината от рождението на патрона на Югозападния университет – Неофит Рилски, и се провеждат под патронажа на Българския патриарх Неофит, с участието на редица институции и организационен комитет начело с декана на Правно-историческия факултет доц. д-р Николай Марин.

Националната конференция откри ректорът на ЮЗУ проф. д-р Борислав Юруков. Приветствия към студентите и преподавателите, изпълнили най-голямата зала на университета – аулата, поднесоха и главният секретар на Светия синод към Българската православна църква – Мелнишкият епископ Герасим, кметът на Банско Иван Кадев, игументът на Рилския манастир епископ Евлогий и Неврокопският митрополит Серафим.

Успех на научния форум пожела и вицепрезидентът Илияна Йотова, която подчерта, че делото на Неофит Рилски е част от българската идентичност.

„Това е моето разбиране и не мога да приема тенденцията, която напоследък се заражда от знайни и незнайни експерти за омаловажаване на българската история, особено на Българското Възраждане”, категорична бе Ил. Йотова.

Пред внушителната аудитория се изправи и министърът на образованието и науката, който използва случая, за да поздрави всички учители за техния професионален празник вчера. Галин Цоков, който е професор по управление на образованието, акцентира на конкретни факти от живота, дело на Неофит Рилски, и направи повече от интересни препратки към съвременното училище и система. 

„Точно лидерството на Неофит Рилски показва, че когато има идея и реализиране на новото в професионалната дейност на съответната личност, то тогава има и сериозни успехи”, каза проф. Цоков и допълни, че именно иновативността на Неофит Рилски е била в основата на успеха на българското образование.

„Колко много ни трябват такива учители-новатори днес! Наистина те съществуват в десетки иновативни училища и много от тях са създали над 30 нови за образователната ни система учебни предмета, но ако имаше наистина значимо лидерство и възможност за реализиране на новостите, може би този процес щеше да се случи много по-бързо. Затова и примерът и достойнството в работата на Неофит Рилски са безценни по отношение на предизвикателствата, които стоят пред нашето образование”, посочи министърът и продължи с компетентностния подход и личностното развитие на учениците. Проф. Цоков говори и как Неофит Рилски е прилагал иновативни педагогически подходи, свързани със сключване на договори с най-добрите и мотивирани ученици, който да подпомагат работата на учителите.

„Това е нещо, което трябва да реализираме и днес в българското училище, за да разширим ученическото участие, инициативността и възможността да изграждаме нашите деца и ученици като личности, а не само да овладяват и възпроизвеждат знания в рамките на училищното образование. Именно това трябва да развием през следващите месеци и години”, обяви министърът.

На финала на изказването си проф. Цоков изрази надежда, че може би следващият Неофит Риския е в залите на ЮЗУ или на другите български университети, подготвящи учители, и заключи:

„Ние просто трябва да намалим нормативните рамки, за да дадем възможност на бъдещите учители на България да реализират своите образователни мечти”.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *