Директорът на НИМХ ще бъде назначаван от министъра на околната среда, решиха депутатите като приеха окончателно промени в Закона за водите.
Според измененията институтът преминава от МОН към МОСВ.
От опозицията се противопоставиха срещу това министърът сам да определя кой ще е директор на НИМХ.
Според Младен Шишков от ГЕРБ по този начин винаги ще има риск от политизиране, а НИМХ има нужда от академична автономност.
Джевдет Чакъров от ДПС посочи по време на дебата, че структурата и функционирането на НИМХ трябва да се запази, а директорът да се предлага от научния съвет на института.
„Служителите трябва да имат възможност за кариерно развитие и да са обезпечени финансово, така че да има съдържание и постижения“, добави той.
Министърът на околната среда Борислав Сандов увери, че ще се съобрази с всички решения на научния съвет, но министърът, който и да е той, трябва да назначава и освобождава директора.
„НИМХ не е само академична организация, научната й дейност е минимална, доколкото част от служителите се занимават с тази дейност и са оценявани от МОН. 721 човека, ако се занимаваха само с наука щяхме да са сред водещите по постижения по климатология, но за съжаление не сме“, призна той.
Ива Митева от ИТН увери, че няма преобразуване на НИМХ, а само преминаване от министъра на образованието към министъра на околната среда.
„НИМХ е национална научна организация за осъществяване на оперативни дейности, както и за научни изследвания и за научно-приложна и образователна дейност“, каза тя.
Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че НИМХ трябва да има на кого да отчита научната си дейност, защото а в момента на сайта на института няма такава информация, която да е релевантна на неговата академична дейност.
Тоя смешник дори не знае какво стои за абревиатурата, камо ли да му назначи директор…
Сандов ще ги съсипе
При този министър, горко им на НИМХ, пак ще бягат накъде другаде.