Като историческо събитие определи премиерът Димитър Главчев пълноправното членство на България в Шенген. В първия ден на новата 2025 година министър-председателят посети ГКПП „Кулата“, където лично провери създадената организация за движение през границата. По разпореждане на премиера Главчев преди повече от месец беше сформиран оперативен щаб, който да подготви реорганизацията по граничните пунктове, така че от 1 януари да се работи в Шенгенското пространство.
По думите на министър-председателя Главчев днешният ден е венец на усилията на много хора, полагани години наред. Премиерът изрази увереност, че българските граждани ще усетят комфорта от пълноправното членство на страната ни в Шенген още в първите дни на настоящата година. Главчев специално открои добрата работа на граничните полицаи и служителите на „Фронтекс“. Убеден съм, че заедно ще пазим още по-добре външните граници на ЕС, добави премиерът.
В 30-километровата граничната зона на случаен принцип или по сигнал ще се прилагат компенсаторни мерки, така че да се гарантира както спокойното движение, а така също сигурността на страната и на гражданите. „Изключително подготвени сме, проучили сме опита на страните, които преди България са влизали в Шенгенското пространство. Гранична полиция беше проверявана многократно през последните години, което я направи в най-добра кондиция и на най-високо европейско ниво“, заяви директорът на „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов. Той посочи, че социалният статус на граничните служители ще бъде запазен. „Реорганизацията ще става плавно. Ще има 1% щатни бройки, които ще бъдат пренасочени към външните граници – основно с Турция и Сърбия“, добави Златанов.
„България не е просто привлекателна дестинация, България е сигурна дестинация. За туризма това е изключително важно“, заяви от своя страна министърът на туризма Евтим Милошев. По думите му членството в Шенген е възможност и стратегическо предимство за България. Министър Милошев изтъкна, че повече пари в туризма означават повече приходи държавата.
Не очакваме да се образуват задръствания на „Кулата“, каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова на граничния контролно-пропускателен пункт. „В последните две седмици съвсем в оперативен порядък разширихме подхода към пункта с две ленти в посока, тоест идват две ленти и преминават през моста две ленти. Не би трябвало да има тапа. Уверени сме, че ще има поток с нормална скорост. Конструкцията на моста, по който се извършва движението, ще бъде проверена от специална комисия, тъй като сигурността е важна, а се очаква над 30 процента увеличение на туристическия поток“, каза още министър Коритарова.
Тя определи Кресненското дефиле като най-опасния участък по пътя за Република Гърция и добави, че се работи в посока извеждане на движението на моторни превозни средства извън населеното място. „Наистина участъка е много опасен. Нашата цел е да създадем безопасни условия. Ние работим цяла година в тази посока. Декември обявихме и подробния устройствен план за обхода на град Кресна, защото там е една от конфликтните точки, която трябва да бъде преодоляна. Ако няма обжалване на административните процедура ще бъде одобрен до март 2025 г. През втората половина на 2025 г. година ще може да обезпечим терен, да направим отчуждителните процедури, след което да започнем същинското строителство на обходния маршрут“, обясни министър Коритарова.
Комисар Антон Златанов увери, че „Гранична полиция“ е изключително подготвена за работа в Шенген.
След границата премиерът Димитър Главчев посети района на село Дамяница, където беше демонстриран новият модел на работа и контрол съобразно приемането на България в Шенген.