Кюстендилска област се лишава от европейски пари във ВиК сектора през следващите години заради това, че общините не мислят в една посока за консолидирана асоциация. Темата бе коментирана и на среща с граждани, които присъстваха на изнесеното заседание на ПП „Има такъв народ” в Килийното училище в Кюстендил.
„Дупница не е консолидирана с останалите територии от Кюстендилска област и това възпрепятства региона да кандидатства за грантови пари от ЕС, и аз наистина не мога да разбера, след като е толкова ясно и просто, защо да не се предприемат тези стъпки, които са разумни и имат полза за всички граждани в област Кюстендил”, заяви министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов, който също присъстваше на заседанието. Според него в интерес на цялата област е Общинският съвет в Дупница да преосмисли решението си за излизане, като припомни, че през 2022 г. областта за поредна година не е включена в програмите за предоставяне на безвъзмездни средства за ВиК сектора.
Министър Караджов се ангажира и за ремонт на пътя до хижа „Трите буки” в Осоговската планина, както и възстановяване на пътя до село Смоличано, община Невестино.
Мярката облекчаване режима за ползване на възобновяеми енергийни източници цели да облекчи битовите потребители и да подпомогне преодоляването на високата цена на тока – това също бе тема на срещата под Хисарлъка. Сумата, предвидена за енергетика, в Плана за възстановяване и развитие е над 5 млрд. лв., а от нея ще може да се възползва всеки един бизнес, обясниха народните представители Тихомир Тенев и Момчил Иванов, които са членове на Парламентарната комисия по енергетика.
Тенев разясни как се сформира цената на електрическата енергия у нас и благодарение на продадената енергия на борсите са възможни по-големите помощи, които получава бизнесът.
Проучва се и възможността за финансиране санирането на еднофамилни къщи, като за целта държавата обмисля привличане на средства от Европейската банка за възстановяване и развитие под формата на нисколихвен кредит.
ГЕРГАНА ИВАНОВА