Както е известно, с влизането в сила на новия училищен Закон средното образование бе разделено на първи гимназиален степен – при завършването на 10 клас, която е задължителна, и на втора – 11 и 12 клас по желание. С края на тази учебна година ще излезе първият випуск десетокласници, които, ако желаят, са в правото си да спрат да ходят на училище, т.е. да не учат 11 и 12 клас. Затова репортер на „Струма“ попита министъра на образованието очаква ли тази реформа в средното образование и въведената писта за по-ранно завършване на училище да доведе до драстичен спад на кандидат-студентите и трус във висшето образование.
Ето какво отговори Кр. Вълчев: „Не, не би трябвало да има трус. Новата образователна структура позволява по-ранно профилиране. Може би това е основната разлика, но що се отнася до входа в системата на висшето образование, няма да има значителни изменения. До две години, когато излезе първият випуск по новата структура, висшите училища вероятно ще променят критериите си за прием. Знаете, че част от оценките ще бъдат в удостоверенията за 10 клас. Така че университетите ще трябва да вземат оценките от 10 клас, които по една промяна от тази година ще бъдат включени и в дипломите за средно образование. Това, което искам да ви кажа, е, че няма да има никакви пречки. Изпитът след 10 клас не води до отпадането на нито един ученик, дори и той да не е положен успешно“, коментира министърът на образованието.
Изказването на Красимир Вълчев повдига редица въпроси, като например защо учениците трябва да се явяват на две задължителни национални външни оценявания /НВО/ в 10 клас по БЕЛ и математика /и две по желание – по чужд език и по дигитални компетентности/, при положение че и ако не вземат изпитите си, то те, както твърди министърът, няма да отпадат от образователната система.
Родители пък недоумяват какъв е смисълът от матури в 10 клас и каква тежест ще имат въпросните оценки от НВО.
Интересен въпрос повдигнаха и десетокласници от благоевградско училище. „Не можем да разберем защо сега трябва да държим матури, при положение че ние сме решили и ще продължим в 11 и 12 клас? Не е ли по-добре да оценят знанията ни на държавните зрелостни изпити в края на 12 клас, а сега НВО да държат само тези, които не искат повече да учат и са решили да приключат с образованието си след 10 клас?”, чудят се ученици.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА