Мистериозна база на Държавна агенция „Електронно управление“ /ДАЕУ/ в с. Ковачевица разбуни духовете в община Гърмен. За нея местните разбрали от обществена поръчка на сайта на АОП, според която агенцията търси охранител на обекта срещу огромната сума от 614 191,10 лв. Прогнозната стойност на поръчката всъщност е 451 825,92 лв. без ДДС за 1 година, но ДАЕУ се е възползвала от правото си да я увеличи с до 60 000 лв. и така се формирала крайната цена.
Решението за откриване на процедурата е от 18.07.2019 г. на ДАЕУ, която накратко е представила дейността си като „осъществяване на политики, издаване на правила и прилагане на добри практики в областта на електронното управление“. В обявлението изрично е записано, че поръчката не е в областта на отбраната и сигурността. Освен за обекта в историческия резерват Ковачевица в община Гърмен, описан като „Обект „Чифте чарк“, ДАЕУ търси охрана и за административната си сграда в столицата на ул. „Ген. Й. В. Гурко“ №6. Охраната и на двете места ще е физическа и ще се осъществява в режим 24 часа на денонощие, 7 дни в седмицата, включително и на официални празници. Тя ще организира контролно-пропускателен режим, проверка на личен багаж и съмнителни лица и обход на територията. Едно от изискванията към охранителните фирми, които тепърва ще подават документи за участие в поръчката, е хората им да имат набор от помощни средства /комуникационни и за принудително задържане/.
Първоначалното предположение, че агенцията има в Ковачевица почивна база за отдих на служителите й под засилена денонощна охрана, не се потвърди – завчера сътрудник на председателя на агенцията обясни за „Струма“, че в гърменското село агенцията има „секретна база, както и на много други места в страната“. Вероятно заради определението „секретен“ повече подробности не бяха дадени.
Кметът на община Гърмен Минка Капитанова обаче бе категорична, че не е чувала никога каквато и да било държавна агенция да има обект на територията на село Ковачевица, въпреки че на 6 месеца Агенцията по вписванията предоставя в общината списък на имоти, които по една или друга причина са сменили собствеността си.
В самото с. Ковачевица пък са още по-категорични, че няма как в местността Чифте чарк да има такъв секретен обект, защото селото е малко и всичко се знае.
Местността е на десетина километра от селото и е абсолютна пустош, обясниха хора от района. Намира се между Ковачевица и „ГС Беслет“ и в нея има 1-2 частни вили, вилата на Промкомбината, пункт на Министерството на околната среда и водите, от който мерят нивото на реките и близкия язовир, и почивна база на пощите. Имаше и взривен склад на бившата мина, но той потъна, изброиха ковачевци. Ако наистина агенцията си е направила база в Чифте чарк, сигурно тя е под земята и това я прави свръхсекретна, предположиха те.
ДАЕУ бе създадена през 2016 г., а тази година бюджетът й е 28 млн. лв. В нея работят председател, зам. председател, главен секретар, инспекторат, звено за вътрешен одит, финансов контрольор, звено по защита на класифицираната информация, сигурност и отбранително-мобилизационна подготовка, експерт за връзки с обществеността, обща администрация, организирана в 3 дирекции, и специализирана администрация, организирана в 1 главна и 6 други дирекции. Председател на ДАЕУ от януари 2018 г. е 63-годишният гоцеделчевец Атанас Темелков, който е възпитаник на ВВУ в Шумен, профил „Артилерийско инструментално разузнаване” – „Инженер по геодезия, картография и фотограметрия”, и на Военната академия „Г.С. Раковски“ по специалност „Автоматизация на управлението“. Бил е зам. началник в Генщаба на БА и заместник-директор на дирекция в Министерството на отбраната. Зам. председател пък му е Kрасимир Симонски, инженер от Техническия университет и доктор на науките на БАН, който през 1991-2002 г. заемаше длъжността директор компютри и комуникации в Американския университет в Благоевград.
С областния център на Пиринско е свързан и третият в йерархията на агенцията – главният секретар Кирил Дойчинов, който е завършил през 2005 г. право в ЮЗУ.
Агенцията е най-младата в огромния списък на български държавни агенции и най-атакуваната. Периодично БСП обявява, че държавата харчи за лудо пари за ДАЕУ, защото практическият резултат от електронното управление не се вижда. Според данни към края на май тази година в Системата за междурегистров обмен (RegiX) като потребители са включени 476 администрации и 63 регистъра на централни администрации, но в практически план хората все още тичат от гише на гише и разнасят справки на хартиен носител. Последната новина на сайта на агенцията е молба към потребителите, които забележат уязвимости в информационни системи на публичната администрация, да подадат сигнал.
Основен ангажимент на ДАЕУ всъщност е да поддържа централизирани регистри за нуждите на електронното управление, други централизирани регистри, държавен частен облак и комуникационната мрежа на държавната администрация. От 1 г. обаче приоритет й е създаване на резервно хранилище, в което да се пазят данните от всички електронни регистри в държавата. Задачата й бе спусната от вицепремиера Томислав Дончев непосредствено сред безпрецедентния срив на Търговския регистър на 10 август миналата година, в резултат на който той остана 3 седмици неизползваем. Точно тогава Дончев обяви, че държавната агенция „Електронно управление“ ще бъде натоварена да създаде резервно хранилище.
„До 15 ноември 2018 г. ще бъде обезпечен необходимият капацитет за работа на хранилището. Административните органи ще получават пространство, където задължително да съхраняват резервно копие по утвърдената процедура. Отговорността за целостта и сигурността, включително криптографска, на резервните копия на данни е на съответната администрация. ДАЕУ ще осигурява физическата, комуникационната и инженерно-техническата сигурност, необходима за съхраняване на копията в основния център на е-управлението“, уточниха в официално съобщение от правителството.
Днес, 1 г. по-късно, хранилището е още една идея. До момента в него са инвестирани над 770 000 лв., но нито една администрация не го ползва, защото трябва адаптиране на вече съществуващите системи, което ще струва още 550 000 лв. С тези пари агенцията тепърва ще трябва да проведе процедура по ЗОП за купуване на 7 устройства за създаване на резервни копия на публичните бази данни.
Затова обявяването на обществената поръчка за търсенето на охранител срещу 614 хил.лв. за обект в гърменското село Ковачевица буквално шашна местните хора.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Тя затова е секретна, за да не знаят за нея. Сега ще назначат сектретни охранители, за които също никой няма да знае, защото никой няма и да ги види. И лев пари от тая поръчка няма да види никой.