„Дискриминационен и обидно пренебрежителен отговор получих след 1 месец чакане от Община Благоевград на подаден от мен сигнал за липса на рампи за свободно придвижване на колички в центъра на Благоевград“, това заяви пред репортер на „Струма“ младата майка Беатрис Трайкова.
Използвайки новата платформа „СигналИн“, въведена в края на миналата година от Община Благоевград, благоевградчанката подала сигнал на 12 декември, че липсват снижения за движение на детски и инвалидни колички на тротоарите при пешеходната пътека на бул. „Св. св. Кирил и Методий“ при комплекс „Ален мак“ до ул. „Ив. Михайлов“ 1.
„Повече време отне на служителите в кметството да разгледат сигнала, отколкото щеше да отнеме поставянето на 2 рампи. Отговорът, който получих на 13 януари, е да минавам (не само аз, а всички майки с бебешки колички и хора с инвалидни колички) по друга пешеходна пътека, на 20 м по-надолу, при Т-образно кръстовище, образувано за достъп до паркинг на съседен блок, където имало изградени понижени бордюри. Как да коментирам такава реакция на общината и такова отношение към нас, гражданите?! Отговорът на общината е обиден. Ние със сигурност можем да посочим и други места в града, където са изградени занижени тротоари за достъп, но не е ли най-нормално да можем да се придвижим по най-краткия път до обществените институции, а не да обикаляме целия град, за да стигнем до общината, до областната управа или до Здравната каса? Въпросът не е политически и всяко политизиране е неуместно. Няма значение представител на коя политическа партия управлява общината в момента, проблемът е в това как кметската администрация реагира на сигналите на едно активно гражданско общество, каквото имаме претенции да създаваме“, коментира Беатрис Трайкова.
Тя допълни, че огорчението й от отговора на общинските чиновници било толкова голямо, че завчера го публикувала заедно със запитването си в една от ФБ групите на благоевградчани.
„Реакцията на някои хора – вместо да се оплаквам, да взeмa нещата в свои ръце и сама да си реша проблема, е, меко казано, озадачаваща. Първо, защото би било незаконно всеки да монтира рампа или каквото му скимне върху общинска инфраструктура без разрешение, и второ, защото задължение на администрацията е да осигури равен достъп на гражданите поне до центъра, където са основните административни сгради. Вместо да ни обясняват как да заобиколим, чиновниците в кметството по-добре да направят възможен достъпа на детски и инвалидни колички не само до центъра, но и до поликлиниката. Преди време широко се рекламира, че там вече има изградена рампа, но когато за първи път тръгнах, обнадеждена, че ще стигна спокойно до входа на поликлиниката, се оказа, че рампата е направена наполовина и втората половина от пътя пак трябва да блъскаме количките по платното за линейките в страх да не ни засече някоя от тях. Асансьорът от подплощадното пространство до пл. „Г. Измирлиев“ ту работи, ту не работи (завчера например не работеше), а рампите от градската градина до площада са толкова стръмни, че по тях количка не може да се изкачи, трябва да се пренесе, което е невъзможно за сама жена, и отново трябва да обикаляме и да търсим възможен достъп до кметството и останалите институции в центъра.
Отговорът, който получих, е подмятане на топката. Не искам да си мисля, че положението е безнадеждно и че няма оправия, и силно се надявам общината да намери решение на подадения от мен никак немаловажен за десетки граждани сигнал“, заключи Беатрис Трайкова.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА