Още преди края на учебната година кюстендилски младежи започнаха да събират документи за започване на работа през ваканцията. До момента 10 са вече заявленията, подадени в Инспекцията по труда в Кюстендил, за издаване на разрешително за работа през ваканционните месеци. Броят им ще се увеличи доста към края на учебната година, прогнозират от ведомството.
Миналата година постъпили над 40 заявления. Почти всички са за работа като сервитьори и бармани в заведения. Има и запитване от семейство от Сапарева баня дали 17-годишният им син може да започне да работи като спасител на един от плажовете с басейни в курортния град. Тази професия не може да се практикува от непълнолетни.
15-годишните пък могат да работят в шоупрограми или в шоубизнес. Преобладаващо обаче кандидатстват за работа в заведения. Много от кюстендилските ученици вече се явиха на конкурс за аниматори по хотели на родното Черноморие. Там заведенията освен заплата осигуряват храна и спане.
„Дъщеря ми е приета за аниматор, но се колебае, заплащането е 500 лева, но е заета от сутрин до вечер. Трябва да организира детски партита, да се облича като анимационен герой и изобщо всичко. Ще търси обаче да спи на друго място, тъй като условията за спане, които предлагат на Слънчев бряг, били лоши. Казах й да се пробва, пък ако не й хареса, да се прибере“, споделя майка на студентка.
Младо момиче от Кюстендил пък за трета година отива на работа на рецепция в Ахтопол в един от хотелите. „Ще остана три месеца, после се връщам. Знам английски и ми е лесно. Заплатата е чисто 700 лева и ме устройва. Ще кажа и на майка да дойде, търсят хора, тя ще мие чинии и ще помага в кухнята“, добавя Александрина.
Изтичането на кадри към Черноморието обаче изправя пред проблем Кюстендил, където не достига работна ръка в хотелиерството и ресторантьорството. Дори и обучавани и завършващи местната Гимназия по туризъм и мениджмънт предпочитат да работят в големи курорти и черноморски обекти, отколкото в родния град.
ГЕРГАНА ИВАНОВА