Млади творци от Кюстендил наредиха изложба „Майстора – писар в съда и неговите последователи”

Изложба „Майстора – писар в съда и неговите последователи“ беше подредена в голямото фоайе на 2-ия етаж на Съдебната палата в Кюстендил. Изложбата представя 27 платна на 20 млади творци от школата с ръководител Евгени Серафимов. В нея са включени и копия от заповедите за назначаване и освобождаване на Владимир Димитров-Майстора от длъжността писар в Окръжния съд на Кюстендил от 1899 и 1903 година, както и фотоси от това време.

Проектът е в памет на големия художник Владимир Димитров- Майстора и в подкрепа на младите художници от кюстендилската школа в изобразителното изкуство. Реализира се във връзка със 139-ата годишнина от рождението на Майстора и 40-ата годишнина от откриването на Съдебната палата в Кюстендил. Той е част и от образователната програма на ВСС „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“.

„Съдиите и служителите на Окръжен съд – Кюстендил се надяваме Вие, млади хора, да последвате пътя на Майстора и като творец, и като личност, за която моралът бил над всичко! Съдът е място, което е дало и ще дава шанс за развитие на много млади хора, и не само в юридическото поприще. Надявам се някои от Вас да ни станат колеги, да завършат право или Националната художествена академия, както Майстора, или нещо друго, което Ви е на сърцето. Важното е да изпитвате удоволствие от работата!“, каза председателят на Окръжен съд – Кюстендил съдия Пенка Братанова.

Ръководителят на школата по рисуване, художникът учител Евгени Серафимов допълни: „Колко важно е да не разделяме обществото на фрагменти и да не търсим отговорност за художниците само в галериите, Министерството на културата или Министерството на образованието. Историята ни показва, че благодарение на Окръжния съд се издига гениалната личност на Владимир Димитров-Майстора. И това, че отново нещо подобно се случва след 118 години, че дава шанс на младите творци, поставя Кюстендилският окръжен съд на едно много специално място спрямо другите институции в страната“.

През 1899 г. благодарение на калиграфския си почерк Майстора е назначен за писар в Кюстендилския окръжен съд. В свободното си време той скицира разсилния, другите писари, адвокатите и подсъдимите, прави и пейзажи от околностите на града. Талантът му е забелязан от председателя на съда Никола Чехларов. В желанието си да направи нещо за младото момче, той изпраща 20 негови скици в Рисувалното училище, с молба да го приемат и да му отпуснат стипендия. Отговорът бил, че момчето е талантливо, но стипендия няма. Тогава Никола Чехларов събира рисунките и прави първата изложба на Владимир Димитров- Майстора на 11 май 1903 г. в гимнастическия салон на Педагогическото училище в Кюстендил. Съдии, адвокати, граждани събират средства и Майстора постъпва като извънреден ученик в Държавното рисувално училище /днешната Национална художествена академия – София /, в класа на Иван Мърквичка. За да не харчи от „народните пари“, той отива до София пеша.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *