
Ръст на регистрираните нарушения за превишена скорост в Кюстендилска област констатира на заседание Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. То бе председателствано от областния управител Виктор Янев, а в него участие взеха заместник-председателят на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ Анжелина Тотева, представители на общини и ангажираните институции.
От началото на годината над 60% от тежките пътнотранспортни произшествия в региона са настъпили на територията на населените места. Наблюдава се негативна тенденция – на рехабилитираните пътни участъци се увеличава броят на нарушителите с висока скорост, коментираха от Пътна полиция.
Направен е анализ на пътнотранспортните произшествия през миналото лято, на база на който са предприети допълнителни мерки за превенция през 2020 г. Най-много пътни инциденти в област Кюстендил настъпват в дните петък и събота, в часовия диапазон между 12:00 и 19:00 часа. В тази връзка е направена организация, като в този интервал полицейското присъствие е още по-засилено. През миналата година са били особено тежки месеците, в които движението от АМ „Струма“ бе пренасочено към Е-79, поради извънредния ремонт, вследствие на пожара край Дупница.
Расте броят на самокатастрофиралите водачи на територията на областта. „Разсейването при шофиране става все по-голям проблем, който има отражение на национално ниво“, подчерта Анжелина Тотева. По думите й през миналата година са регистрирани 1758 тежки инцидента само с едно превозно средство (т. нар. самократострофирали). При тях са загинали 182-ма души и са ранени 2236 човека. Сред основните причини при подобни ПТП е разсейването, за което водеща роля има използването на мобилни и други устройства при шофиране“, допълни Анжелина Тотева.
Представителите на Областно пътно управление коментираха, че при подобни инциденти с едно превозно средство често се нанасят сериозни щети на пътната инфраструктура, а нарушителите напускат местопроизшествието, без да бъдат установени. Това води до допълнителни разходи, особено за поддръжката на ограничителните и защитни съоръжения на АМ „Струма“. Пътното трасе Дупница-Самоков е един от най-тежките участъци, като в момента текат дейности по рехабилитация, стана ясно по време на заседанието. През предходната година са отстранени неизправностите на няколко участъка от Е-79, които са с регистрирани ПТП, вследствие на аквапланинг, докладваха още от Областно пътно управление.
През тази година се подготвя провеждането на учение за реакция на институциите от единната спасителна система в рамките на областта, стана ясно по време на заседанието. Сред обсъжданите варианти за него е проверка на реакцията на институциите при сериозно пътнотранспортно произшествие, настъпило по време на извънредна ситуация, с която спасителните екипи са допълнително ангажирани.
„Безопасността на движението по пътищата е споделена отговорност. Освен че всички институции имат по един или друг начин отношение по темата, всеки един от нас носи и персонална отговорност. Запазването на човешкия живот и здраве, намаляването на жертвите на пътнотранспортни произшествия, е задача на всички нас“, посочи областният управител на Кюстендил. Янев отбеляза още, че дейността на Държавната агенция и в частност на Областната комисия, е изключително динамична с голям обем от отговорности и работа.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Участници в заседанието