Нов наркотик, рекламиран като легална алтернатива на канабиса, се продава свободно онлайн. Търговците го рекламират като безвредно и законно, макар че не е. Онлайн има стотици обяви за продажба на вейп с така нареченото HHC, или хексахидроканабинол – синтетично вещество, подобно на канабиса.
Повечето негативни ефекти, които присъстват при тревата, тук ги няма. Не те трупясва, можеш да вършиш всичките си задължения. Някои от рекламите дори обещават, че тестовете за наркотици не могат да го уловят.
Вейпове със синтетична марихуана са най-новата мода при тийнейджърите. В тях се съдържат множество съмнителни вещества, като едно от тях е хексахидроканабинол, открито и във вейпа на починалото 14-г. дете от Плевен, което падна от 7-ия етаж след пушене на вейп.
„Хиксахидронканабинол е вещество, което е полусинтетично по произход, получава се от конопено растение. Обикновено технологията е след извличане на канабидиол, от който по синтетичен път се получава хексахидроканабинол. Веществото представлява смолиста маса, съдържа се във вейповете. Обикновено количеството в един контейнер в един вейп е 1 мл„, обясни началникът на отдел „Централна митническа лаборатория“ към Агенция „Митници“ Боряна Драгова.
В специализираната лаборатория към Агенция „Митници“ споделят, че случаите на установени наркотични вещества във вейповете са десетки.
Хексахидроканабинолът е открит в Европа през 2022 г. Предлага се още и като бисквити или бонбони.
„Има твърде малко проучвания, за да се каже какво е влиянието върху човешкия организъм. Съобщава се за отпадналост, абсцеси в гърлото, болки в гърдите. Рисковете идват най-вече от това какви са примесите, когато е синтетичен наркотик“, казва Александър Панайотов от Национален фокусен център по наркомании.
От здравното министерство заявиха, че през март Съветът по наркотичните вещества е приел субстанцията да влезе в списъка с наркотични вещества. Дотогава да се разглежда като аналог на тетрахидроканабинола – основното психоактивно вещество в марихуаната.
За аналозите се прилагат същите мерки за контрол, каквито са и за наркотичните вещества, напомнят от Министерството на здравеопазването. Предстои Министерският съвет да разгледа и приеме промяната.
ПУШЕНЕТО НА ВЕЙП МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ТЕЖКИ ПОСЛЕДИЦИ
Електронните цигари съдържат HHC – производно на основното психоактивно вещество в канабиса. От октомври миналата година то е включено в забранителния списък с вещества, които носят висок риск за общественото здраве. Това го прави нелегално. Пушенето на вейп може да причини огромни вреди за здравето и нервната система, като се задържа дълго в човешкия организъм.
„Тетрахидроканабинолът е основната психосъставка в канабиса. Докато синтетичното вещество има характеристика на тетрахидроканабинол. Той е липидоразтворим, свързва се с мазнините в организма и се задържа дълго време. Той може да е открит с дни след употребата му и когато се натрупа, въздейства много пагубно на централната и периферната нервна система, тъй като се свързва със CB1 и CB2 рецепторите. Те се намират и в черния дроб, и в щитовидната жлеза“, предупреди пулмологът д-р София Ангелова.
„В случая това синтетично вещество, което се оказва, че е аналог на тетрахидрокаранабинола, съвсем не е безвредно“, каза пулмологът д-р София Ангелова. Тя обясни, че хексахидроканабинолът въздейства върху централната нервна система, гастросистемата, мастната тъкан и черния дроб.
„Има специфични тестове, с които може да се докаже в кръвта, урината и косата. Оказва се, че в косъма може да се задържи 90 дни. Ако дете използва такъв вейп, то няма да бъде адекватно, то ще бъде с нарушена концентрация и внимание, с ниско кръвно налягане, може да стигне и до колапс“, допълва д-р София Ангелова.
По думите й хората, които употребяват това вещество, имат нарушена концентрация и координация. Кръвното им налягане пада, разширяват се артериолите, а очите се зачервяват.
„Такива хора, ако седнат на волана, стават опасни за движението по пътищата. Задържайки се в организма, то влияе на имунната система, потиска клетките, които защитават от инфекции, и може да доведе до развитие на тежки инфекции, включително и гной“, алармира пулмологът.
Консумацията на вейпове с тетрахидроканабинол е особено опасна за подрастващите, при които организмът все още се развива, и може да доведе до тежки последици. Изключително висок е рискът от ранно развитие на сърдечносъдово заболяване.
По думите на д-р Ангелова не по-малко вредни са вейпове с различни аромати. Проучване на Бостънския медицински университет доказва, че в тях се съдържат 9 химикала, сред които и пестициди.
„Изключително сериозен е проблемът в обществото, тъй като последното голямо проучване на Националния център по обществено здраве към Министерството на здравеопазването показа, че най-вече младите хора между 25 и 35-годишна възраст пушат електронните устройства у нас. Те са залели пазара“, смята тя.
Вейповете са различни видове според различните вещества и ефекти върху човешкото тяло и психика. Въпреки забраната за употреба на наркотични вещества вейповете се продават както във физически, така и в онлайн магазини. А в интернет се продават и празни пълнители, с които подрастващите сами могат да си направят вейп.
„Нарушава преценката, съзнанието, координацията на движенията и виталните функции, особено когато се предозира с това вещество. Границата на разумното се прави с първия опит, а тези, които повторят и продължат, носят и потенциалния риск да отидат по-дълбоко“, поясни психиатърът д-р Александър Канчелов.
Според експерти подрастващите понякога сами си правят комбинациите, което е изключително опасно.
КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ЕЛЕКТРОННИТЕ ЦИГАРИ?
Електронните цигари, или вейпингът (от англ. vape, vaping), е една от горещите теми в момента. Много се говори за него и ефектите от употребата му, но информацията е противоречива и объркваща. Затова е важно да знаем всички най-нови факти, основани на доказателства.
КАКВО Е ВЕЙПИНГ (Е-ЦИГАРИ)?
Електронните цигари са устройства, работещи с батерии, които се използват за нагряване на течност, за да се получи пара, която след това се вдишва, имитирайки акта на пушене. Това обикновено се нарича „изпаряване“.
Електронните цигари се използват най-вече за изпаряване на никотинови електронни течности. Устройствата могат да се използват и за вдишване на други наркотици като тетрахидроканабинол (канабис) или „електронни течности“ без никотин, които са направени от смес от химикали, включително разтворители, подсладители и аромати като плодове, близалки, кафе или алкохол.
Устройствата обикновено приличат на цигари, пури или лули, както и на предмети от ежедневието като химикалки, USB флашки и по-големи цилиндрични или правоъгълни устройства.
КАК СЕ ИЗПОЛЗВАТ?
Електронните цигари използват топлина, за да превърнат разтвор на никотинова или неникотинова електронна течност в пара, която след това се вдишва.
Хората ги пушат по различни причини: за да им помогнат да намалят или да спрат да пушат; заради убеждението, че са по-малко вредни от традиционните цигари; защото са по-евтини от традиционните цигари; имат по-добър вкус от традиционните цигари; може да се употребяват на места, където традиционните цигари са забранени; от любопитство; защото се считат за по-приемливи от традиционните цигари.
ВЕЙПИНГЪТ ПОМАГА ЛИ НА ХОРАТА ДА ОТКАЖАТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО?
Няма достатъчно доказателства, че е-цигарите се използват като средство за отказване от тютюнопушенето. Въпреки че преминаването към вейпинг може да помогне на някои хора да се откажат от традиционните цигари, има опасения, че пушачите могат да станат двойни потребители както на електронни цигари, така и на тютюневи цигари, и че бившите пушачи, които сега употребяват вейп, е по-вероятно да се върнат към настоящите пушачи.
ВЕЙПИНГЪТ ПО-БЕЗОПАСЕН ЛИ Е ОТ ТРАДИЦИОННИТЕ ЦИГАРИ?
Въпреки че е широкоразпространено мнението, че вейпингът причинява по-малко вреда от пушенето на цигари, тъй като вейповете не съдържат тютюн (тютюнът съдържа по-голямата част от токсичните химикали, причиняващи рак) – все още не се смята за безвреден.
Известни са рискове, свързани с всякакъв вид влияние на никотина върху развитието на мозъка, което означава, че бременните жени и юношите трябва да избягват цигарите. Никотинът може да увреди ДНК, да стимулира туморни образувания и е свързан с появата на редица различни видове рак. Има и свързани рискове от никотиново отравяне чрез поглъщане или при контакт с кожата на разтворите на електронната течност.
Качеството на производство на вейпинг устройствата е силно променливо. Значителни разлики в дизайна на продуктите и начина, по който хората ги използват, затрудняват определянето на потенциалното ниво на никотинова токсичност във всяко устройство или течност.
Устройствата за вейп могат да бъдат модифицирани, за да доставят по-висока, по-вредна концентрация на никотин и да произвеждат повече токсични химически частици във вдишания облак от вейп.
НЕИЗВЕСТНИ ХИМИКАЛИ ВЪВ ВЕЙПОВЕТЕ
Със или без никотин, всички разтвори за електронни течности, използвани при вейпинга, съдържат смес от нерегулирани и вредни химикали и добавки. Двете основни съставки, използвани във всички е-течности, са пропилен гликоли растителен глицерин, които се считат за безопасни в определени хранителни продукти. Въпреки това последиците за здравето от многократното нагряване и вдишване на тези химикали в белите дробове са относително неизвестни, като някои доказателства сочат, че са потенциално опасни.
Вейповете могат също така да съдържат токсини като формалдехиди тежки метали като хром, алуминий, арсен, мед, олово, никел и калай – всички те причиняват неблагоприятни последици за здравето, включително рак. Други открити химикали включително летливи органични съединения (често срещани в бои и почистващи продукти), ултрафини частици (които увреждат белите дробове), 2-хлорфенол (използван в дезинфектанти) и други канцерогени.
Съдържанието на никотина, изписан върху вейповете, също може да бъде неточно – върху някои етикети неправилно е отбелязано, че не съдържа никотин и други потенциално токсични химикали.
МЛАДИТЕ ХОРА И ВЕЙПИНГЪТ
Съществуват опасения относно привлекателността на продуктите за вейпинг сред младите хора. Компаниите придават блясък на продуктите си, за да изглеждат готини или забавни, и създават вкусове, които излъчват усещането за сладост (като бонбони или плодов вкус), които се харесват на младите хора. В редица страни се забелязват обезпокоителни тенденции, показващи безкритично възприемане на цигарите сред юноши и деца.