
Четвъртокурсничката Д. Казакова, възродила старинни техники за обработка на овчи кожи, грабна първа награда с колекцията си „Мъже, произведени в България”
Инстинско модно „цунами”, наситено с творчески потенциал и креативност, сътвориха бъдещи дизайнери от три университета. Студенти от специалностите „Мода” и „Моделиране, технологии и мениджмънт в шевната индустрия” на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград и техни колеги от Националната художествена академия и Нов български университет демонстрираха авангардни и новаторски идеи на модно ревю, което е част и една от кулминациите в 16-ото издание на Националния студентски фестивал на изкуствата, чийто домакин е Факултетът по изкуствата на благоевградския университет.
В продължение на час и половина специално монтираният подиум във фоайето на първия етаж на І учебен корпус се превърна в арена на зрелищна „битка” между бъдещи модни диктатори. С атрактивни дефилета на манекени бяха представени над 20 колекции, а на сцената имаше всичко – от официални тоалети, през рокли, вдъхновени от морето, снежинките, замърсяването на природата… до фюжън стил и ексцентрични облекла, каквито най-вероятно ще се носят в бъдещето, а иначе могат да бъдат видени на най-висшите модни форуми в Париж.
Малко преди началото репортер на „Струма” надникна зад кулисите, където течаха трескави приготовления и дизайнерите изпипваха последните детайли по визията на моделите си. С това бе заета и четвъртокурсничката по „Мода” Добринка Казакова, която е от Смолян, но от дълги години се е установила в Петрич. Като препратка към родното си място, града, в който живее, и опазването на българския дух и традиции, тя е създала колекцията си, наречена „Мъже, произведени в България”. Облеклата са впечатляващи не само заради използваните материи и разчупен стил, а и заради орнаментите, декорациите и преплитането на множество техники. В ролята на манекени бяха девойка и трима младежи, които всъщност бяха и единствените представители на силния пол, изявили се на подиума. Те бяха облечени в разкроени панталони и ризи от ефирни материи, а стайлингът бе допълнен от ямурлук и апликации от истински овчи кожи.
„Трудих се над колекцията дълго време. Специфичното е, че възродих старинни и вече неизползвани техники за обработка на кожа, а и в случая става въпрос за чисти овчи кожи. В самите облекла също е вложен много ръчен труд. Мога да кажа, че в създаването на колекцията са вплетени различни методи и техники, които на този етап не са внедрени в шевната и текстилната индустрия”, сподели Добринка Казакова, която от 30 години е конструктор на облекла. Тя допълни, и че създаването на подобен род тоалети е много по-трудно, отколкото на някоя например оскъдна рокля, най-малкото защото изисква много повече фантазия, труд и умения.
Малко по-късно журито начело с ръководителя на катедра „Изобразително изкуство” проф. д-р Емил Куков оцени по достойнство колекцията „Мъже, произведени в България” и създаденото от Д. Казакова грабна една от присъдените първи награди. А иначе на въпроса къде могат да се носят подобни тоалети авторката бе категорична, че те имат практическа употреба и не изключи възможността някой младеж да отиде така и на абитуриентския си бал.




И докато журито заседаваше, публиката се потопи в още мода. В ролята на дизайнери влязоха ученици от Обединеното училище в село Тишевица, област Враца, от СОУ „Димитър Мирасчиев” в Щип, Северна Македония. Изключително впечатляваща бе и колекцията „Изкуството в мен”, създадена от ученици, обучаващи се в специалност „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил” на Неврокопската гимназия в Гоце Делчев. Под ръководството на старши учителя по теоретично обучение Соня Воденова гимназистите бяха изразили себе си и това, което ги вдъхновява, в тоалети. Използвайки елементи от музиката, архитектурата, дизайна, те представиха рокли, декорирани с листове от нотна тетрадка, с клавиши на пиано и дори с истински шивашки метър, а феерията от цветове и творческият подход на представителите на НПГ заслужиха овациите на публиката.
След паузата бяха обявени и победителите. Другите първи награди бяха за колекцията „Пъстър сън” на дизайнерката от НХА Сю Йян и за „Живот в природата” на Кристина Любенова от НБУ.
Сред отличените са и Галя Джупанова, Йоана Мирчева, София Донева и Вера Киор от ЮЗУ, както и други студенти от трите университета.

Моменти от модното ревю /сн. 7, 8, 9…/










За пръв път бе връчена и специална награда на фирмата, която организира конкурс за специализирана спортна екипировка, предназначена за картинг и рали. Така след разглеждането и оценяването на проектите на дизайнери бе определен и победителят. За предстоящото световно първенство в Бахрейн българският национален отбор по картинг ще бъде облечен с екипите, проектирани от Ралица Витанова – четвъртокурсничка по „Мода” в Югозападния университет.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Витанова ще я облека в овчи кожи и после ще я ощастливя като коч!