
МОСВ отряза искането на самоковския енергиен бос Димитър Лобутов да повиши мощността МВЕЦ „Мурсалево“ поради опасност от пълно пресъхване на Рилска река.
Фирмата на Лобутов „Хидро еко ват“ ЕООД предвиждаше МВЕЦ „Мурсалево“ да бъде захранен с водохващане на отработените води от МВЕЦ „Крашевица“ върху 237 кв.м площ с отстъпено право на строеж от „АГЕВА“ ЕООД, реконструкция на МВЕЦ „Мурсалево“ с увеличение на мощността на 600 Kva – чрез напорен довеждащ тръбопровод от стъклопластови тръби с един главен опорен блок, разположен непосредствено преди сградоцентралата, реконструкция на открития канал, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД, и изграждане на закрит тръбопровод с обща дължина на трасето 4162,40 м. Инвестиционното намерение обаче получи от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” гриф „недопустимо с разпоредбите на Закона за водите“.
Мотивите на дирекцията за отказа са че, към момента отработените води от МВЕЦ „Крашевица“ минават през канал и след последна изпускателна шахта се подават в р. Крашевска по напоителен канал, който е силно компрометиран. Видимо бизнесменът не е очаквал този отказ, защото за доставката на вода за енергодобив през този канал е сключен предварителен договор № Д-53-2264- 39/29.03.2024 г. между „Напоителни системи“ ЕАД и „Хидро еко ват“ ЕООД. Идеята на Лобутов била отработените води от МВЕЦ „Мурсалево” да бъдат отвеждани по съществуващ бетонов канал, разположен под магистралата, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД, в р. Струма, с място на заустване на надморска височина 357,30 м. Необходимите водни количества в размер на до 1,5 куб.м/сек пък се предвиждали да бъдат отклонявани от р. Рилска. Описаната схема чрез водовземане на отработените води от МВЕЦ „Крашевица” обаче попада под ударите на чл. 118 ж, ал. 1, т. 1 от Закона за водите, съгласно която не се разрешава водовземане от повърхностни води за производство на електроенергия при каскадно изграждане на деривационен и руслов тип водноелектрически централи.


Тя е и в противоречие с чл. 44, ал. 2, според който водовземането включва отнемането на води от водните обекти и/или отклоняването им от тях, както и използването на енергията на водата, защото отработените води след МВЕЦ-а посредством съществуващ бетонов канал ще постъпват в река Струма, т.е. налице е прехвърляне на води от един воден обект в друг, което ще доведе до трайно намаляване на оттока на река Рилска. Проблемът е доста сериозен, като се има предвид миналогодишното безводие в община Кочериново, която на хартия мина на воден режим, но седмици наред вода в селата Крумово, Бураново, Боровец, Драгодан, както и град Кочериново, нямаше.
Случаят е класическо дежавю – през 2019 г. същата драма имаше и със строежа на ВЕЦ „Крашевица“ в землището на община Кочериново. Въпреки получените откази от Басейнова дирекция – Благоевград и РИОСВ – Благоевград, според които централата ще осуши и без това полусухата Рилска река, строежът продължи и бе финализиран, като в момента централата ползва 1,5 куб.м вода в секунда, отклонявана от река Рилска.
МВЕЦ „Мурсалево“ не е единствената централа на Лобутов. Негова е и МВЕЦ „Роса“ в землището на с. Мала църква, общ. Самоков, около която имаше доста скандали. Още през 2010 г. РИОСВ – София спря строителството й след множество постъпили сигнали за нарушения. При проверката бе установено, че фирмата е извършила изменение на параметрите на първоначално обявеното и одобрено инвестиционно предложение за изграждане на МВЕЦ „Роса”. Констатирано бе още изсичане на дървесна растителност и оформяне на просеки през съществуваща иглолистна гора. Имаше глоби, съдебни дела и в крайна сметка през 2015 г. ВЕЦ „Роса“ бе пусната в експлоатация с производствена мощност 1.3 МВт.
ВАНЯ СИМЕОНОВА