МОСВ одобри 1,5 дка общинска нива в с. Брезница 4 г. да се засипва с мърша, за да примамваме черни лешояди

Искането е на НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България“, финансовата помощ по процедурата е над 5 млн. лв.

Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ иска да поеме изхранването за 4 години на черния лешояд на площадка в местността Фърлявището на гоцеделчевското с. Брезница. Тъй като птицата се храни предимно с месо от умрели животни, това означава терен от 1,5 дка редовно да се засипва с мърша. Предвидена е и дейност за обезвреждане на остатъчните след подхранването продукти в обекта.
Цялата местност с площ 21 346 кв.м е нива, собственост на община Гоце Делчев. Съюзът ползва под наем 1500 кв.м от нея. Там сега има пункт за наблюдение на лешоядите, ограден с неплътна ограда.
Площадката е в защитена зона „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици и защитена зона „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Според МОСВ обаче това не е пречка за хвърлянето на животински трупове, защото е насочено към подобряване състоянието на защитените видове птици.
Не е ясно дали в района въобще има птици от този вид, при условие че той е включен в категорията „изчезнал“ в Червената книга на България. Последният опит за гнездене в страната е регистриран през 1993 г. в Източни Родопи. Единствената колония на вида на Балканите, наброяваща около 30 двойки в момента, се намира в гръцката част на Източни Родопи – Национален парк „Дадя“.
Миналата година Испания ни дари 9 лешояда, за да започне възстановяването на вида, изчезнал от България преди около 60 г., а вероятно един от тях бе забелязан в местността Картала над Благоевград. От няколко години еколози с всякакви националности всъщност са си поставили задача да възстановят вида, който наричат „санитар“ на природата, и ЕС дава луди пари за това.
НЛРС кандидатства за финансиране пред Националната рамка за приоритетни действия за „Натура 2000“ по приоритет 3 „Биологично разнообразие“ на Програма околна среда 2021-2027 г. точно с идеята да храни черни лешояди. Общият размер на безвъзмездна финансова помощ по процедурата е 5 134 053,75 лв. Срокът за кандидатстване е до края на февруари.
ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *