МОСВ попари в зародиш идеята на благоевградчанката Разбойникова да строи крематориум, тя отказа всякаква комуникация с РИОСВ

Институциите на МОСВ успяха да унищожат в зародиш идеята на благоевградчанката З. Разбойникова да направи близо до Новите гробища частен гробищен парк със 100 места и стена за полагане на урни, надземна оборотна гробница за 80 запечатани метални ковчега, складове, офиси, крематориум, гараж за катафалки, многоетажни оборотни гробници, надземни гробници тип мавзолей, гробници тип крипта и костници, зала за граждански ритуал и зала за възпоминания.

Още през 2020 г., когато благоевградчанката обяви намерението си, РЗИ – Благоевград излезе с предварително становище, че има реална опасност за здравето на хората от Благоевград заради риска от неприятни миризми и токсични вещества при дейността на бъдещия крематориум. Той ще повлияе пряко и необратимо върху почвите, подземните води и въздуха, категорични бяха в инспекцията и разпоредиха задължителна оценка на въздействието на околната среда. Веднага след това от МОСВ обявиха, че с математическо моделиране ще преценят докъде ще се простират миризмите от крематориума, планиран върху 2,5 дка в местността Колибите, на 700 метра от гр. Благоевград и на 800 метра от с. Изгрев.

Явно дългата процедура по ОВОС, която обикновено трае 2-3 години, и неясният резултат от нея са отказали Разбойникова от иначе добрата и полезна за града идея, защото от 16 декември 2020 г. тя не е влизала в контакт с РИОСВ – Благоевград. За последно в началото на този месец от екоинспекцията са поискали от нея да внесе поне искане за прекратяване на започналата процедура, но отговор отново не се получил. По тази причина завчера РИОСВ прекрати едностранно административното производство по извършване на оценка на въздействието върху околната среда, което може да бъде обжалвано от инвеститорката по съдебен път.

С това надеждата на благоевградчани за крематориум остава само в бизнесдамата Роза Оркова, но и нейното намерение вече навърши 10 г., без да има реално нищо построено. Така регионът ползва услугите на най-близкия крематориум в България – този в София, което обаче допълнително натоварва процедурата с транспортни до столицата при транспортиране на ковчега и след това за прибиране на урната, както и за изчакване на ковчега в хладилна камера, докато му дойде редът, а това понякога трае със седмици. Освен в столицата крематориуми има само още в Пловдив и Варна, а на много места в страната, включително и в Петрич, местното население блокира строежа на пещи за изгаряне на мъртъвци главно по екологични причини.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *