Мърляви изборни протоколи конкурират по брой нередовните бюлетини в Пиринско

Сбърканият вот за съветници достигна 21 748 за областта, колкото са подадените гласове в цялата община Сандански

Общинската избирателна комисия в Благоевград вчера спешно трябваше да се събере на сутрешно заседание, за да умува какво да прави с протокол от секция във Второ основно училище. Оказало се, че някой от комисията отстранил от протокола страниците за попълване на резултатите от машинното гласуване, каквото нямаше, и членовете на ОИК трябваше да решат да признаят ли вота на гласувалите в тази секция или не. В крайна сметка протоколът бе зачетен, но в ранните следобедни часове ОИК свали решението от страницата си,  вероятно за да мисли за друго разрешение на въпроса.


На тези избори недействителните бюлетини бяха единодушно определени като най-голямото зло. И действително броят им е стряскащ – в 14-те общини на Благоевградска област те са 21 748, почти колкото са всички гласували в община Сандански. И това са само бюлетините за общински съветници. Грешките в „кметските“ бюлетини не са по-малко.

Макар и само за статистиката, от протоколите все пак има някаква полза. Например от „описанието на обстановката“ в изборния ден в секцията на благоевградското с. Церово става ясно, че председателят и 2-ма от членовете са се възмутили от подозрително многото гласоподаватели с придружители – 23 на брой, описани в 13 протокола, но в крайна сметка останалите 6-има членове на СИК-а го приели за нормално и затова дори не е подаден сигнал в ОИК – Благоевград.

От вчера наши читатели изпращат снимки на протоколи, от които нищо не се разбира. Не е ясно как те са представени за белови, при условие че всяка секционна комисия имаше право първо да попълни чернова със сметките и после на чисто да си препише резултатите за пред ОИК и Информационно обслужване. Като се има предвид, че след повечето от поправките членовете на комисията са сложили и подписите си, огромна част от документите стават напълно неразбираеми. Каква е действителната картина зад тези драсканици може да се разбере само след повторно броене на бюлетини, но това го разпорежда единствено съдът, и то ако бъде заведено дело за оспорване на изборните резултати.


От неделя до момента Благоевградска област се съобщава като пример за най-съзнателно отношение към изборите, защото активността тук е била най-висока. В областния център, който традиционно регистрира най-ниска избирателна активност в областта, в неделя тя е била 57,07%. Средната цифра се вдига от общини като отличника в региона Гърмен, където гласа си дадоха 76,89% от имащите право да избират. При такова масово излизане до урните процентите на недействителните бюлетини в Гърмен са 11,5%, което е доста по-малко от броя на недействителните гласове в Разлог  – 19%, в Симитли – 18%, в Гоце Делчев – 17%, в Якоруда – 16%, в Кресна – 15,7%, в Банско – 15%, в Петрич – 12,6%. Най-грамотни се оказаха избирателите в Благоевград, където сбърканите бюлетини за съветници са „само“ 8%.


След като ЦИК смогна да качи едва в сряда окончателните данни от активността на общините към 20.00 часа на първи тур, стана ясно, че след Гърмен втората по активност община в Благоевградска област е Кресна, където гласуваха  70,25%.  Струмяни достигна 69,84% на първи тур, което я нареди на трето място.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *