Хората казват, че щастието е субективна величина.
Психолозите и невролозите обаче изобщо не са на същото мнение. Според тях и щастието, и нещастието имат точно определена причина.
Те посочват някои ежедневни навици, които ни правят нещастни и влошават здравето ни, без дори да си даваме сметка за това.
1. Прекарваме по-голямата част от деня в седнало положение
Седим пред компютъра вкъщи. Седим пред компютъра в офиса. Седим в градския транспорт. Седим в колата. Без движение хормоните на щастието се понижават значително.
Ако ходите поне по 30 минути на ден или тренирате поне два пъти седмично, ще се чувствате значително по-енергични и щастливи.
2. Постоянно сме в затворени помещения
Или сме в офиса, или сме вкъщи.
Щастливи сме, когато се уговорим с началника да работим от вкъщи, но всъщност така се изкушаваме изобщо да не излезем. А ако го направим, отиваме на кино, или в близкия търговски център, където продължаваме да се заблуждаваме, че се разтоварваме.
Имайте предвид, че затворените помещения понижават нивата на хормоните на щастието. Психолозите са единодушни, че разходката навън е най-добрата терапия.
3. Не обръщаме внимание на случващото се около нас
Не е важно само да вършим задълженията си, важен е начинът, по който го правим. Да вземем например две ситуации: в единия случай девойка мие чиниите и чисти къщата, като през цялото време мърмори, че предпочита да е на среща в някой изискан ресторант. Другата извършва същата дейност, но е щастлива, че най-сетне е намерила време да направи по-уютен дома си.
Психолозите ще потвърдят, че най-важно е отношението към случващото се, а не самото случващото се.
4. Знаем само да консумираме
Съвременният човек е консуматор.
Забравяме обаче, че щастието не се изразява само в това да купуваме и да придобиваме, но също така и да даваме.
Дарявайте каквото имате – усмивка, вещи, време – в малките жестове е голямото щастие.