
Над 100 комшии спазиха дълголетна традиция и си дадоха прошка на сбирка край река Благоевградска Бистрица, преди моста към Джамията (на снимките). С организацията за поредна година се ангажира пожарникарят Ангел Величков, той лично приготвя и факлите, с които децата палят огъня от всички страни. „Някой трябва да го направи, защото подготовката е сериозна. Най-малкото за да се вземе бележка от Горското и да се набере от гората смрика за урата-копата“, обяснява той.
Тази година в акцията се включил синът му с приятели, осем човека с две коли докарали дървесината за кладата.
На въпрос на „Струма“ как се нарича махалата им Ангел Величков отговаря със свежо чувство за хумор: „Махалата ни е на щастливите жени“, и допълва, че на Сирни Заговезни всички са добре дошли, но основно се събират съседите.


„През деня, още докато редим кладата, се правят от палета трапезите и се пали скарата за мезетата. Привечер, като се съберем, децата тръгват от алеята – 2-3 с по една факла и възрастен с тях, нареждат се в кръг и палят огъня от всички страни едновременно“, разказва пожарникарят за ритуала, който изпълняват и комшиите. Хамкането се прави от най-възрастния в махалата, както си му е редът – на точилка връзват червен конец, а на него – яйцето, с което се минава през всички деца. Тази година цяла кора сварили, за да има за всички хлапета.
Като падне централният кол на огъня, комшиите си търсят прошка, а децата започват да прескачат огъня. „Едно време го правеха родителите ни, сега – ние, надявам се след нас децата ни да продължат ритуала и да съхранят традицията на Сирни Заговезни“ , пожела си Ангел Величков.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА