Над 100 мъртви риби изплуваха във водата на най-голямата река, минаваща през Дупница – Джерман. В сутрешните часове граждани, минаващи покрай Наковия мост в центъра на града, забелязали притеснителната гледка. Един от първите дупниани, които са подали сигнал, е дългогодишният риболовец Стоимен Лондрев:
„Още при идването ми на работа към 7:30 часа сутринта забелязах, че има много пяна във водата. Преди няколко дни също имаше подобно нещо. Освен това усетих и особен мирис, който не е характерен за реката. Малко по-късно през деня с един приятел забелязахме и умрелите риби. Те бяха над 100 на брой. Веднага се обадих на 112. От там ми казаха, че ще се задействат по въпроса и ще отнесат сигнала към компетентните органи. Най-пострадали са мрените, защото те са най-чувствителни. Някой е отровил реката. Ясно се вижда, че това са химикали. Не знам кой ги е пуснал, но е грубо нарушение на всякакви правила и закони. Всичко това вече отива и ще се влее в река Струма, може да стане още по-голяма беля“, каза пред репортер на „Струма“ дългогодишният риболовец Стоимен Лондрев. Дупничанинът има склад за строителни материали в непосредствена близост до река Джерман и няма ден, в който да не лови риба. В периода, когато това не е позволено, Лондрев винаги наблюдава реката и понякога се ангажира и с почистването на коритото. Също така той и негови приятели всяка година през май събират пари за зарибяване.
„С около 500-600 лева всяка година зарибяваме река Джерман с около 2000-3000 риби, по-голямата част е пъстърва. А сега какво да правим? Припомням, че преди 6-7 години имаше същия случай. Тогава подадох сигнали до Басейнова дирекция – Благоевград. От тази институция дойдоха да направят проверка, имаше и посещения от Гражданска отбрана. И какво стана после? Бях викан в полицията да давам обяснения, питаха ме какво знам и кой е замърсил реката. И в крайна сметка не стана нищо, рибата си замина“, добави опитният риболовец.
Негови колеги в близост до Наковия мост, който се намира малко по-надолу по поречието на реката, бяха още по-гневни от случилото се:
„Сега са останали по-малките рибки, които са между камъните на дъното. Течението отнесе по-големите, които бяха обърнали корем и бяха по повърхността, вече ги влачи към река Струма. Това е престъпление, голямо престъпление! Преди малко се обадихме, за да подадем сигнал. Казаха, че от ИАРА (б.а. Изпълнителна дирекция по рибарство и аквакултури) ще дойдат да вземат проби. Но важното е какво ще направят след това. Дано намерят виновниците и ги накажат по възможно най-тежкия начин. Хора, които тровят реката, заслужават не просто някоя глобичка, а много по-тежки наказания“, възмущаваха се трима рибари, докато гледаха малките мъртви рибки във водата.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ