Над 1000 първи броеве на вестници има в колекцията си брезничанин

Над 1000 първи, пилотни, нулеви и специални броеве на вестници е събрал брезничанинът Божидар Пантев, дългогодишен служител в местното читалище. Мъжът започнал колекционерската си дейност през 90-те години на миналия век, по време на т.нар. вестникарски бум. „Излизаха на ден по 2-3 вестника, всеки се стремеше да регистрира заглавие, имаше спорове дори кой е оригиналът“, спомня си Пантев.

Първоначално от любопитство купувал всички нови вестници, които ежедневно доставяли в малкия град. Ако пропуснел някой брой, от тогавашните репове (пункт за продажба на вестници) се стараели да му го осигурят като на редовен клиент. За обогатяване на колекцията помогнали и служителите от местната пощенска станция, също и колегите му от читалището, където работи дълги години. 

Брезничанинът притежава брой уникат на в.“24 часа“, подпечатан със специален номер, първите броеве на вестниците „Дневник“, „Континент“, „Република“, „Луд Труд“, специално издание на в. „Дума“ по случай новото хилядолетие. Тук могат да се видят бюлетини на БТА, изпращани до Общинския комитет на БКП в Брезник, с черно-бели снимки по различни поводи.

Богата е спортната колекция на Божидар Пантев. Брезничанинът е съхранил първите броеве на „Стоич гол“ и „Цар футбол“ – и двата, посветени на легендата Христо Стоичков. Тук присъстват освен първия, и много специални броеве на „Меридиан мач“, сред тях и експресното издание, посветено на българския успех на световното първенство по футбол във Франция през 1998 г. Любителите на футбола могат да прочетат и първия брой на в. „Финт“, привържениците на бейзбола – в. „Бейзбол“.

Традиционно в изданията значително място заемат човешките отношения. Има дори вестник, озаглавен „Отношения“, за човешките съдби и страсти разказват „Семеен глобус“, „Нежна поща“, „Сърца“ „Сватба“ и много други. Актрисата Аня Пенчева се усмихва от първия брой на в. „Хубава жена“, а на челно място в първия брой на в. „Мъж“ е народният любимец Стефан Данаилов.

Оказва се, че за мъжете са издавани не по-малко вестници, отколкото за жените. Първият брой на „Ние, мъжете“ привлича читатели с лика на Джоко Росич, на в. „Тя и той“ разказва за любовта на Калина Сакскобургготска и Китин Муньос. Вестник „Моето дете“ показва щастливата Мая Нешкова и двете й новородени рожби, „Семеен вестник“ грабва погледа с фотография на естрадната прима Маргарита Хранова и нейната снаха.

В колекцията могат да се видят и неизвестни или излизали само по няколко броя печатни издания, пише БТА.

Брезничанинът е съхранил старта на в. „Дънки“ – издание на студенти журналисти, в. „Циганите“, „1001 халби“ – за любителите на бирата, първите броеве на вестниците „Писна ни“, „Сезони“, „Тийнейджър“, „Щурец“, „Семеен адвокат“, „Бърборана“, „Папагал“  и много други. На домашните любимци са посветени „Джаф“, „Приятел“, „Домашен любимец“ и т.н. Интересни четива за различни хобита предлагат „Градинар“, „Риболов”, „Пчела и кошер“, „Хоби фермер“ и др. Изданията от 1999 г. са по 300 лв., 400 лв., равняващи се съответно на 0,30 лв., 0,40 лв.

Колекцията се съхранява в библиотеката на брезнишкото читалище „Просвещение 1870“. Пантев не спира да я допълва с пропуснати или нови екземпляри. „Напоследък новите издания са много малко, тази година (2022 г.) имам само три първи броя”, сподели Пантев. Според него спадът в интереса към печатните издания е естествена последица от мащабната дигитализация в обществото ни. „Надявам се събраното от мен да остане един приятен спомен за нашето време и по-различен подарък за следващите поколения“, доверява брезничанинът.

Сега Божидар Пантев подготвя изложба „От 9-и до 10-и”. Тя съдържа над 1000 експоната от социалистическия период. Сред тях са политически плакати, календари, които са били достъпни само за художници, портрети на Тодор Живков и бившето Политбюро на Централния комитет на Българската комунистическа партия.

„Тогава Тодор Живков се рисуваше най-много”, спомня си Божидар Пантев. По думите му ще бъдат показани и незавършени портрети на бившия Първи, сред тях и такъв с въглен. Посетителите ще могат да видят шаблони на обещания за изпълнение на насрещните планове в социалистическите предприятия, значки и статуетки, подарявани от туристически групи от тогавашния Съюз на съветските социалистически републики. Част от колекцията са и плакати, свързани с 40-годишния юбилей на Брезнишкия партизански отряд.

Всички експонати са събирани от Божидар Пантев.  Експозицията ще бъде подредена в бивш киносалон в града.

Пантев е и инициаторът филмът „Залутан по пътя“, който е първият игрален филм на Военната киностудия и е по сценарий на Славчо Трънски, да бъде прожектиран в Брезник, причината – брезничани са участвали като статисти в лентата.

Филмът досега не е прожектиран никога в Брезник.  С помощта на общината, народни представители, самата военна киностудия, лентата е намерена. „Беше в много лошо състояние и ни подариха диска, да го имаме. Поне 2-3 години издирвахме филма“, каза Божидар Пантев.

 „Това е първият филм на военната киностудия по сценарий на Славчо Трънски и бяха избрали да снимат овощна градина в село Гърло. Трябваше да се снима хубаво разцъфтяла градина. Бяха потърсили читалището за съдействие. Чрез Леонид Суботинов, който беше режисьор на самодейния театър, искаха самодейци. Бяхме над 30 човека. Така започнаха снимките. Идваше автобус на военния театър, вземаше ни от Брезник, пътувахме, снимаше се в Гърло, в село Герман, Софийско, и в Люлин планина“, спомня си Божидар Пантев.

„Три пъти ходихме до Люлин да заснемем как пускат оръжия от самолет. Три пъти огънят не можа да се запали. Тогава дървата бяха мокри, закупени от „Топливо“, хвърляха се туби с нафта, времетраенето трябваше да е 15 минути до здрач да се снима“, връща спомените си назад Б. Пантев.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *