Над 200 учени, специалисти от 16 университета и училища на 11 държави обсъждат актуални въпроси на българската граматика и литература на международен форум, посветен на 30-годишнината на Филологическия факултет и 45 г. от основаването на Югозападен университет „Неофит Рилски“ – Благоевград.
Юбилейната научна конференция „Фиологията – традициия и предизвикателства в новата реалност“ бе открита вчера в аулата в присъствието на гости, сред които старши експертът по български език и литература в РУО Юлиана Христова, по английски език Йорданка Тренева, декани на факултети, ръководители на катедри.
„С качествата на преподавателския състав и равнището на подготовка на студентите Филологическият факултет напълно оправдава и защитава своето реноме като модерен учебен и научен център. Гордеем се, че Филологическият факултет е този център, който създава мост между България – Европа и света, а преподавателите и студентите са заслужили уважение не само в региона, а и в по-широк мащаб“, каза зам. ректорът по научноизследователската дейност и докторантското обучение на ЮЗУ проф. д-р Иванка Станкова. Тя акцентира и на факта, че в страната ни има 30 списания, които са индексирани в световната база данни „Скопус“, а две от тях са на Филологическия факултет.
Приветствие отправи и деканът проф. д.ф.н. Магдалена Костова-Панайотова, която изрази надежда, че през следващите дни участниците в конференцията ще общуват, дебатират и споделят помежду си най-наболелите проблеми в сферата на хуманитаристиката и филологията.
По време на откриването бе представена и част от историята на факултета, който започва своето съществуване като самостоятелно звено на 13 ноември 1991 г., а през годините се утвърждава като хранилище на ценни национални и регионални културни традиции и памет, като отворен балкански филологически и културен център на модерно чуждоезиково обучение и европейска интеграция. С думите, че трябва да се гледа в бъдещето, но да не се забравя и стореното от предшествениците, бе отдадено уважение към предишните ръководители на факултета.
Впечатляващ е фактът, че всичките декани – от първия в лицето на доц. д-р Рада Кърлова, наследниците й на поста доц. д-р Хачик Хачикян и проф. д-р Антони Стоилов, са управлявали факултета за максимално допустимия срок от два последователни четиригодишни мандата, а проф. д.ф.н. Магдалена Панайотова оглави звеното през 2015 г. и също е втори мандат декан.
С оглед спазването на противоепидемичните мерки, тридневната конференция протича в две сгради в 10 зали. Мащабният научен форум е обособен в 5 раздела – лингвистика, медии, комуникация, реторика, прагматика, литература, методика на обучението по език и литература, фолклористика и етнология. Университетски преподаватели, учители, специалисти от БАН изнасят пленарни доклади в общо 21 секции, като обсъждат българската литература, лексикология и фонетика, проблеми на превода, подготовка и професионално развитие на учителите по чужди езици, образователни аспекти…
В програмата е включена и екскурзия до Мелник и Хераклея Синтика, предстaвяне на нови книги и изданията на Филологическия факултет.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА