Топ теми

Над 30 благоевградски гъбари за първи път се събраха на обща трапеза, заедно закриха сезона

Баш гъбарите на Благоевград за първи път се събраха на една трапеза да закрият сезона. Инициатор и организатор бе изкупвачът Радостин Георгиев, който се опита да събере на едно място най-активните и ефективни събирачи на диви гъби в общината и така да им благодари за доброто партньорство.

От малко над 70 поканени на сбирката дойдоха едва половината, но пък настроението на всички бе фантастично, а разказите за слуката и изключително успешния пролетно-летен сезон нямаха край. Мястото край скарата зае Радостин Георгиев и демонстрира, че разбира не само от гъби, но и от вкусно приготвяне на месо. Съпругата му пък изненада присъстващите с изключителни сладкиши, домашно производство.

„Гъбарите в общината са много повече, но тук са професионалистите, „А” група”, отбеляза организаторът. Той обясни, че изкупените диворастящи гъби, най-вече манатарка и пачи крак, изнася изцяло за европейските страни, а тази година през пролетта и лятото се набрали десетки тонове гъби, тъй като имаше много дъждове. „Никой не казва къде, всеки си има места, които обикаля. Гъбарството е „ловджийска” работа – зареждаш за 15-20 лв. гориво, без да си сигурен, че ще си избиеш разходите. Гъбарите остават все по-малко, защото не можеш да разчиташ да се издържаш от това. Понякога обикаляш с километри, без да откъснеш и една гъба”, обясни Р. Георгиев.

Сред най-доволните от набраните количества тази година е Данаил Узунски-Месото. „Имаше доста ражба, набрахме около 400-500 кг с моя колега по гъбарство Иван Аршинков-Доцента, но пък есента се оказа изключително суха. Това е кантар на живота”, отбеляза Д. Узунски-Месото. Той не пропусна да посочи, че заслугата за добрата беритба е на приятеля му Иван: „Той има шесто чувство за тях, като граничарско куче е и открива манатарката навсякъде!”.

„В чужбина всичко се търси, като зависи от сезона”, обясни Радостин Георгиев. Той посочи, че най-търсени и високоплатени са трюфелите, но в района на Благоевград и околните села те не се намират, основно се събира манатарка и пачи крак. Изкупните цени вървят различно, при по-слаба година килограмът стига до 6-7 лв., но тази година цената е паднала до 4-5 лв. за първо качество. С гордост Евгени Гиздов показва снимка на уникален екземпляр на двойна манатарка, който открил в района на село Железница.

Наздравиците с пожелание за още по-добра следваща гъбарска година постепенно заеха мястото на спомените и снимките – доказателство за отличния урожай.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *