През последните шест години над 50 хиляди деца са върнати в образователната системата, за да продължат обучението си. Това заяви премиерът Николай Денков след заседанието на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
„От няколко години използваме Механизма за обхват, който цели да върне отпаднали деца от училищната система обратно и да ги задържи там“, посочи той, цитирайки резултатите, представени от министъра на образованието проф. Галин Цоков.
„Обсъдихме какъв е графикът, така че максимално бързо да бъде получена информация кои са децата, които трябва да бъдат на училище. А също как екипите, стартирайки още от 15 септември, да започнат да обхождат адресите, за да си свършат работата, като където е необходимо да разговарят с родителите и децата, така че те максимално бързо, след първия учебен ден, да влязат в училище”, уточни той.
Премиерът коментира, че на срещаха са участвали областни управители, защото Координационният механизъм изисква координация от съответните институции във всяка една област.
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков заяви, че това, което се случва в последните шест години е нагледна демонстрация как институциите могат да работят успешно заедно. „Близо 40% е намалял делът на отпадналите ученици през тези години. Някъде около 9000 деца годишно трайно остават в образователната система“, отбеляза той. Цоков добави, че дискусията е била много конструктивна, защото институциите и областните управители са дали предложения за оптимизиране на дейностите и подобряване на екипната работа по Механизма за обхват.
„Цифрата също е внушителна – 1223 екипа за обхват, включващи представители на различни институции, които работят с определена кауза, а именно бъдещето на нашите деца. В тези екипи са обхванати над 18 600 човека“, уточни той. Проф. Цоков посочи, че имат уверение от МВР и ГРАО, че един месец по-рано ще може да получат данните на децата, подлежащите на задължително образование и подготовка. “Това ще даде възможност за по-оптимизирана и по-бърза работа на директорите на училища, началниците на регионалните управления, по отношение на въвеждане на тези данни в информационната система, реализираща механизма.
Това ще позволи на екипите по обхват да получат по-рано информация за децата, които се очаква да не започнат учебната година.
След 15 септември екипите ще имат за задача да посетят адресите с цел да убедят родителите, че децата им трябва да продължат образованието си. Проф. Цоков поясни, че тази година Механизмът за обхват е насочен и към 4-годишни деца.