Над 60 надзиратели, които днес не бяха на работа, се събраха пред вратите на затвора в Бобов дол в знак на протест срещу ГДИН и министъра на правосъдието Крум Зарков. Надзирателите протестират срещу наложеното им работно време по 12 часа на смяна, което според тях не е добре за здравето им. Другото им основно искане е увеличение на заплатите с 20% поради високата инфлация. Репортер на „Струма“ разговаря със зам. председателя на синдиката на надзирателите в България Георги Стоянов от Кюстендил, който от 26 г. работи като надзирател в затвора в Бобов дол. Ето какво заяви той:
„Колеги напускат заради ниските заплати и нововъведението на министър Кр. Зарков преди 6 м. Тогава той разпреди надзирателите на работят на 12-часов работен ден, което за нас не е удобно. Преди това работехме на смени по 8, 12 и 24 часа. След въвеждането на 12-часов работен ден ние нямаме време за почивка. Ако съм нощна смяна, се прибирам сутринта, лягам да спя и вечерта отново съм на работа. Аз пътувам със собствен превоз от Кюстендил до Бобов дол, като горивото е за моя сметка. Месечно от заплатата си заделям по 300 лв. само за гориво.
Когато една машина в завод аварира, спира производството. При нас в затвора „машината” е аварирала и всеки момент ще спре. Забраниха ни да излизаме в отпуск, защото не могат да се попълват смените. Някои колеги си взимат болнични, за да имат време за почивка, други се разболяха от диабет, имаме колега с онкологично заболяване, за когото събирахме пари, за да се лекува в Турция. Налага се да работим допълнителни часове, които се плащат по 150% от дневната надница. На месец натрупваме по 30 часа, но това рефлектира върху нашето здраве.
В обществото се коментира, че надзирателите получават високи заплати, не е така. Начинаещ започва на заплата от 1200 лв. плюс 120 лв. за храна. Младо момче, което започна работа преди около половин година, напусна, не можа да издържи. Други трима с по 20-25 г. трудов стаж напуснаха.
80% от затворниците са с по две-три присъди. Системата не работи. Аз съм 26 г. надзирател в затвора в Бобов дол, но не съм видял да излезе превъзпитан затворник от тук. Държавата не може да възпита учениците, а ще превъзпита затворниците! Затворът в Бобов дол е като старчески дом. Лишените от свобода получават храна три пъти на ден, и то питателна, по-хубава, отколкото в детските градини. Имат безплатно лекарско наблюдение, въпреки че фелдшерът и сестрата са на по 75 г. и идват в понеделник, сряда и петък. В затвора има и зъболекар, който се грижи за зъбите на затворниците“, заяви Г Стоянов.
На въпроса ни, че извън затвора се коментира, че има напрежение между надзиратели и лишените от свобода и всеки момент може да се случи нещо лошо, Г. Стоянов отговори: „Да, има напрежение. Затворниците усещат, че не всичко в държавата е наред, и се ослушват, сами се предлагат на началниците да доносничат. Те нямат никаква работа и по цял ден следят кой от затворниците какво прави, къде се движат надзирателите… Предлагат подкупи, за да не бъдат закачани, ако се издънят. През годините много колеги са „изгорели“ заради взети подкупи и сега има следствие срещу тях.
Заплатите са малки. Аз получавам около 1900 лв. брутна заплата със стаж от 26 г. Другото важно нещо е, че няма разписани правила за външна охрана. Когато се налага затворник с тежка присъда да се закара на лечение в болница, трябва да се охранява от 3-ма надзиратели, но поради намаления състав охраната се извършва от двама. Ние сме подложени на ежедневен стрес. При нас излежават тежки присъди наемни убийци. Дочува се, че от ГДИН искат да премахнат външните постове на затвора. В него излежават присъда Милен Крумов, известен с прякора Маце, избягал от Варненския затвор и докаран при нас, Пешо Сумиста беше доскоро при нас в Бобовдолския затвор, Веселин Костов-Бродягата от Варна, Марио Пеев – все закоравели престъпници. Някой от тях ако иска да избяга, няма кой да го спре, ако се махне външната охрана. За сведение на гражданите – външна охрана са тези надзиратели, които охраняват в двора на затвора. Ако някой затворник реши да бяга, ще трябва да премине през три прегради и тогава да излезе извън затвора. Затова са тези охранители – да ги спрат навреме да не избягат. От ГДИН ни казват, че ще име видеонаблюдение, което ще замести надзиратели, които работят като външна охрана, но видеото не може да спре затворника на минутата“, категоричен е Г. Стоянов и добави:
„Аз не се чувствам сигурен за живота си на работното място и вкъщи. Бивши затворници са ме „поръчали” на няколко пъти. Нямам оръжие. В затвора разполагаме само с палки и белезници, тях ще използваме при само защита. Носим предпазни жилетки, които да ни пазят от намушкване с нож, но и те са втора употреба и се късат. Налага се сами да ги зашиваме, за да имаме що-годе някаква защита. На Запад наши колеги използват скенери, спрейове…
По време на Ковид пандемията от синдиката купихме ръкавици, за да може да работим безопасно. От затвора не ни дадоха нито един чифт. Сега ако отидете да проверите, едва ли ще намерите ръкавици в здравната служба в затвора, и там няма.
И това са само част от проблемите на работещите в затвора в Бобов дол, има и още много неща… В затвора няма психиатри. Идваха двама лекари от Дупница, но напуснаха. След 17,00 ч. надзирателите се грижат за здравето на лишените от свобода. В 17,00 ч. си тръгват всички чиновници и ние, надзирателите, сме за всичко, раздаваме и лекарствата на болни затворници с хронични заболявания, изписани им от лекуващ лекар. В затвора в Бобов дол в момента излежават присъди около 200 души.
Връщам се от работа като пребит. За 12-те работни часа нямаме право, докато сме на пост, да хапнем по нещо. Наскоро имаше проверка от ГДИН и проверяващите видяха колега, който хапваше нещо дребно. Оказа се, че той е с диабет и има моменти, когато трябва да хапне нещо, за да не припадне на поста. Замалко щеше да отнесе наказание.
В затворническото общежитие в с. Самораново режимът на работа на колегите е малко по-лек, защото там излежават леки присъди. В момента общежитието се е превърнало в пансион за пияни шофьори“, заключи Г. Стоянов.
Записа ЙОРДАНКА ПОПОВА
А кой продава на затворниците дрога, мобилни телефони и алкохол?