Най-голямата инвестиция в община Кюстендил – изграждането на ФЕЦ „Аратиден“ – вече е лицензирана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Фотоволтаичната електрическа централа „Аратиден“ с мощност от 100 MW (AC) се изгражда на 4 етапа и е разположена на терени, собственост на „Аратиден“ ЕООД, в землищата на село Дворище и село Коняво, община Кюстендил, област Кюстендил.
В гореописаните терени са разположени общо 200 000 броя фотоволтаични модули на водещ световен производител, всеки с единична пикова мощност 620-625 Wp (двулицеви). Преобразуването на слънчевата енергия в електрическа се осъществява във фотоволтаични клетки, свързани помежду си в един фотоволтаичен модул. Фотоволтаичните модули имат коефициент на полезно действие 21,1%. Преобразуването на генерираната постояннотокова енергия от фотоволтаичните модули в променливотокова се осъществява чрез стрингови инвертори на водещия световен производител на това оборудване. Трансферираната електрическа енергия DC/AC от всяка инверторна станция се отдава към повишаващ трансформатор 9,000 kVA/33 kV. Изградена е нова повишаваща подстанция 33/110 kV със собствени силови трансформатори. Електрическата енергия от фотоволтаичната инсталация се отдава в електрическата мрежа, като за целта на обекта е изградена възлова подстанция, която ще бъде прехвърлена в полза на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, с който „Аратиден“ ЕООД има сключен договор за балансиране.
В решението си за лицензирането на ФЕЦ „Аратиден“ КЕВР приема, че „Аратиден“ ЕООД притежава необходимите документи, както и материални, технически и човешки ресурси да изгради и експлоатира ФЕЦ „Аратиден“ със съответните присъединителни съоръжения и в съответствие с представения график за строителството.
„Аратиден“ EООД е представило пред КЕВР бизнес план, както и финансов модел за периода 2023 г. – 2034 г. С оглед установяване на финансовите възможности за осъществяване на дейността „производство на електрическа енергия“, включително за изграждането на енергийния обект ФЕЦ „Аратиден“, са анализирани прогнозните данни в бизнес плана и във финансовия модел. С решението си КЕВР приема, че ФЕЦ „Аратиден“ за изграждане на енергийния обект „Аратиден“ EООД е финансово ефективен и икономически целесъобразен и дружеството ще притежава финансови възможности за неговото изграждане, в т.ч. и присъединяването му към електропреносната мрежа.
Най-голямата инвестиция в Кюстендил се извършва от „Аратиден“ ЕООД, част от група дружества, за които КЕВР потвърждава, че активно извършват дейност, свързана с производството и продажбата на електрическа енергия от фотоволтаични централи и са със значителен опит в областта.
Предвид всичко това, КЕВР издаде на ФЕЦ „Аратиден“ Лицензия № Л-687-01 за извършване на дейността „производство на електрическа енергия“ за срок от 25 (двадесет и пет) години, който срок започва да тече от датата на решението на КЕВР за разрешаване започване осъществяването на лицензионната дейност чрез енергиен обект – фотоволтаична електрическа централа „Аратиден“ с инсталирана мощност (АС мощност) 100,0 MW, която съдържа условията за изграждане на този обект, срок за започване на лицензионната дейност, както и специалните условия за осъществяване на дейността, приложение и неразделна част от това решение.
Междувременно строителството на по-голямата част от ФЕЦ „Аратиден“ завърши успешно при спазване на всички изисквания за това и ще произвежда 140 000 МWh годишно през следващите поне 25 години от лицензията.