Най-дейната животновъдка в Югозапада Ю. Коюнджийска успя да пребори в съда акт на ДФЗ за това, че парк „Рила“ я оставил без пасища

Заместник-председателят на „Обединени български животновъди“, единственият представител за България в Европейската федерация по животновъдство; председател на Сдружение „Европейски фермер“ за община Благоевград и на Сдружение „Земеделски стопани“ за област Кюстендил, и член на Националния съвет по животновъдство към Министерство на земеделието, храните и горите – Юлия Коюнджийска, успя да се пребори в съдебна зала с Държавен фонд „Земеделие” и няма да плаща санкция заради това, че по независещи от нея причини е била принудена да прекрати 5-годишния си договор с фонда.

Коюнджийска работи в сферата на животновъдството 3 десетилетия и има 2 семейни ферми в град Кочериново с близо 700 овце, говеда и  коне. Педагог по образование, тя посвещава само 5 г. от живота си на децата, след което решава да помага на съпруга си, който е потомствен животновъд. Семейството е сред най-активните и изрядни бенефициенти на ДФЗ и на практика преди 3 г. му се наложи да влезе за пръв път в съдебна зала, за да оспорва акт на фонда за неизпълнени ангажименти. Случаят е показателен заради неточностите и неяснотите в българската законова уредба, в която един термин може да се тълкува по различни начини, в зависимост от интересите на този, който реши да го ползва.

Коюнджийска сключва договор с ДФЗ през 2012 г. по мярка 211 „Плащания на земеделски стопани за природни ограничения в планинските райони“ и мярка 212 „Плащания на земеделски стопани в райони с ограничения, различни от планинските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г., съгласно които трябва да получава в продължение на 5 г. помощи от фонда за изхранване на животните. Кандидатства със земеделски площи, наети от НП „Рила“. В резултат през 2012 г. тя получава от фонда 256,80 лв., 7157,27 лв. взема за кампания 2013 г. и 5087,82 лв. за кампания 2014 г. През 2015 г. обаче ръководството на парка отказва да продължи с нея договора за пасищата, земеделката опитва да наеме ливади от Рилската света обител и община Кочериново, но понеже не успява, тя не подава заявление за подпомагане и ДФ „Земеделие“ решава да я накаже за прекратения договор – пише й акт за 6250,95 лв., което представлява 50% от платената за 3-те години сума.

Фондът не приема обясненията на Коюнджийска, че неизпълнението на задълженията й се дължи на причини, които представляват „форсмажорни или изключителни обстоятелства“, посочени и в договора като единствената опция, при която той може да бъде прекратен.

Според юристите на ДФЗ фактът, че вече няма къде животните й да пасат, обаче не е изключително обстоятелство, а немарливост от нейна страна да осигури пашата им.

ВАС обаче прецени, че едва ли има по-форсмажорно обстоятелство от това и освен че отмени акта на Коюнджийска, осъди фонда да й плати 600 лева за съдебни разноски.

Преди дни ДФЗ загуби в Благоевград и друго знаково дело – за една от многото къщи за гости в региона, наказани финансово за това, че не са изпълнили прогнозния план по колко посетители ще имат през първите 5 години от отваряне на обекта, известни като „програмен период“.

Фирмата на Дими Алексиева, която има къща за гости в кресненското село Долна Градешница, според акта трябваше да върне цялата сума от116 737,70 лв., получена през 2014 г. за подпомагане по мярка 311 „Разнообразяване към земеделски дейности“. Причината – при проверка през лятото на 2019 г. фондът установил неизпълнение на залегналите в бизнес плана финансови показатели, според които вместо 100%, през 2016 г., 2017 г. и 2018 г. изпълнението на плана възлизал едва на 9,51%, тоест в къщата за гости били приети 10 пъти по-малко туристи.

Адвокатите на Алексиева обаче спечелиха делото с неправилно позоваване на членове от Закона за подпомагане на земеделските производители, който претърпя изменение през 2019 г., както и с факта, че ДФЗ издал акта на 20.07.2020 г., а 5-годишният период на мониторинг изтекъл още на 06.10.2019 г. и на практика фондът вече не е имал никакви права за проверки и санкции на бенефициента.

По това дело, според влязлото в сила решение на ВАС, ДФЗ не само няма да си възстанови платените на Д. Алексиева 116 737.70 лв. за къщата за гости в с. Долна Градешница, но трябва и да й плати 1800 лв. за съдебни разноски.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *