Най-едрата ябълка в Кюстендилско с диаметър 39 см се роди в градината на Георги Велков от село Драговищица

Най-едрата ябълка, представена на Празника на плодородието в Кюстендил, е от овощната градина на производителя от село Драговищица Георги Велков. Показаха я на щанда на читалище „Славчо Темкин 1911 г.“, тя е с цели 39 см обиколка, а най-тежката измерена от специалистите от Института по земеделие бе от с. Жабокрът – с тегло 690 грама.

Жена от фолклорната група на село Драговищица показва най-едрата ябълка
Щандът на читалището на кюстендилското село Багренци с първа награда за цялостно представяне
Директорът на Института по земеделие Илияна Кришкова претегля ябълките претенденти

Първа награда за цялостно представяне комисия от експерти отреди на НЧ „Отец Паисий 1928“, с. Багренци. В категория „Разнообразие на представените плодове и зеленчуци” първото място бе за НЧ „Славчо Темкин 1911 г.“, с. Драговищица. Като най-оригинална бе оценена аранжировката на НЧ „Искра 1935“, с. Нови чифлик. НЧ „Хр. Ботев 1920“, с. Таваличево, спечели първото място за автентичност на представените предмети. В категория „Презентационни умения” първо място бе  дадено на НЧ „Пробуда 1919“, с. Копиловци. Всички участници получиха парични награди и грамоти със златен печат на Община Кюстендил.

Журито: директорът на Института по земеделие Илияна Кришкова, директорът на „Ученическо хранене” Луиза Бъзовичка, художникът Евгени Серафимов, Виолет Вьорлер – хотелиер, Димитър Сотиров – заместник-директор на Института по земеделие, и Любляна Начева – теолог /сн. 4, отляво надясно/

Празникът на плодородието събра стотици гости в парка пред Художествена галерия „Вл. Димитров-Майстора“ в Кюстендил. Официални гости на събитието бяха кметът на община Кюстендил Петър Паунов, областният управител инж. Александър Пандурски, директорът на Института по земеделие доц. д-р Илияна Кришкова и др.

По традиция Институтът по земеделие представи отбрани сортове ябълки, отглеждани в региона и дали най-добрите биологични и стопански показатели. Пред гостите на празника бяха показани 15 от тези сортове.

Две награди получи кюстендилското село Драговищица – за разнообразие от плодове и зеленчуци, както и за най-едра ябълка

„Работим по нови селекции на ябълката. Плодовете узряват към 25 септември. Към момента всички земеделски производители са доволни от добива на ябълкова продукция, респективно натоварването на дърветата. В Института по земеделие се очаква над 2 тона от дка добив, площите са около 120 декара. Устойчиви ябълки има много. Интерес към ябълковите насаждения в района има по принцип, повече се ориентират към черешопроизводството, намират се и такива, които се ориентират да създават ябълкови градини, защото ябълката има своята трайност и качества, каквито при черешата липсват”, заяви доцент д-р Илияна Кришкова.

Първото място за Копиловци е за презентационни умения

„Кюстендил е известен като овощната градина на България и тук можете да намерите най-вкусните плодове. В световен мащаб са известни над 10 хил. сорта ябълки, като ние в Института по земеделие отглеждаме около 400. Ябълката е на второ място по производство в света след бананите. Едни от най-устойчивите са „Флорина“, „Бесапара“, „Санса“, „Златна превъзходна“ и др. Плодовете са едри, с много добри вкусови качества и имат дълъг период на съхранение, с добра консистенция“, обяви експертът от  Института по земеделие Станислава Димитрова. Основните производители на ябълки са Китай и САЩ, които произвеждат около 50 на сто от световното производство. Други големи производители са Турция, Полша, Иран и Италия. 

Оригинална аранжировка от село Нови чифлик

„Денят на плодородието е свързан с една равносметка, която е в края на годината – тогава, когато през есента се събират плодовете на реколтата, плодовете на труда на нашите хора. Ние трябва да помислим какво сме свършили. Хубавите празници, доброто настроение нека да дадат възможност да се порадваме на това, което имаме”, заяви и областният управител Александър Пандурски

Кметство Ръждавица е сред участниците в Празник на плодородието 2022 със свой щанд. Стоян Ръждавички, кмет на селото, каза, че тази година е била благоприятна за земеделските производители, както и за зеленчукопроизводителите, и може да се определи като берекетна. „Днес на този Празник на плодородието може да покажем всичко, което е родила земята в нашия Кюстендилски край, известен като овощната градина на България. Тук показваме продукцията на земеделските производители, която е чиста и здравословна, дарена от благословената кюстендилска земя”, добави той.

Кметът на Раждавица коментира ниските изкупни цени на произведената продукция от земеделските производители, инфлацията е изяла тези цени, защото торовете и препаратите са поскъпнали двойно и тройно.

„Малко са тези, които изкупуват земеделската продукция, за ябълките още повече няма къде да бъдат пласирани.  Ще бъде трудно, ако не се вземат мерки за поевтиняването на ел. енергията и на газа. Лесно е да бъде докарвана стока от Гърция и други държави на дъмпинг, защото е по-евтина. Вкусовите качества на вносните плодове и зеленчуци не струват в сравнение с нашите, там произвеждат за промишлени нужди, а ние за консумация. За да може тукашната продукция да бъде пласирана, трябва цените да се реални“, категоричен е Стоян Ръждавички.

Екологично чиста продукция отличаваше щанда на читалището от село Коняво. „Погледнете какви големи червени чушки, колкото две мои педи, тях ги откъснахме от една махала. Реколтата от домати също е добра, от тежестта дори се бяха повалили на земята, направо се търкаляха в градината на Цветанка. А гроздето е толкова сладко, при нас се роди много, ще има и за вино“, доволен е производител от населеното място.

Празникът се организира за 14-а поредна година – като наследник на Първото национално овощарско изложение в България, чийто домакин е бил град Кюстендил в далечната 1869 година. Оттогава градът носи званието „Овощната градина на България”.
Проведе се и конкурсът „Плодородието в Кюстендилския край“, в който участие взеха 25 представители на различни организации и институции от региона. Традиционното изложение на плодове и зеленчуци бе съпътствано от фолклорна програма с участието на едни от най-изявените кюстендилски изпълнители. Един от акцентите бе фотоизложбата, озаглавена „Плодородието в Кюстендилско“, съдържаща фотографии, направени през 50-те, 60-те и 70-те години на XX в., дело на фотограф-кореспондента Любен Антонов. За най-малките гости на празника организаторите бяха подготвили тематични арт ателиета и работилници.

Земеделци, производители и занаятчии предлагаха своята продукция в търговско изложение, което продължи и през неделния ден. Организатори на събитията са Община Кюстендил и Институт по земеделие – Кюстендил със съдействието на читалище „Братство 1869” и Областен информационен център – Кюстендил.

ГЕРГАНА ИВАНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *