Най-модерното читалище в страната – НЧ „Братя Миладинови-1914“, чества 110 г. с танцово-музикално шоу и стотици гости (ОБНОВЕН)

Стотици жители на община Петрич и гости от цялата страна се потопиха в магията на културата и изкуството на тържествения концерт, с който НЧ „Братя Миладинови-1914“ отбеляза 110-годишния си юбилей. Настоящите възпитаници на читалището, обучавани под вещото ръководство на Светослав Лобошки, Тодор Ковачев, Марина Димова, Андон Божанин, Мария Янева, Светла Гочева и др., изнесоха пред гостите си богата художествена програма, която бе категорично доказателство за мисията на институцията повече от век да е водеща в културния живот на община Петрич.

Годишнината уважиха представители на местната администрация, депутати, духовници, читалищни дейци от цялата област. Дойде да се наслади на таланта на малките домакини и тенорът Юрий Николов, който е приятел на читалището и на Петрич.

С късометражна документална фотолента беше проследена историята на читалището, с която са свързани имената на поколения петричани.

Кметът на общината Димитър Бръчков получи специалното признание за особени заслуги, защото именно при неговото управление беше изготвен, защитен и спечелен проект за цялостно обновяване на базата на НЧ „Братя Миладинов-1914“, което е най-модерното в цяла България и успешно съчетава традициите, съвременните технологии и най-новите тенденции в читалищното дело.

С вълнуваща реч от сцената Д. Бръчков отчете огромната съзидателна роля на читалището за Петрич като пазители на културната памет и обеща подкрепата на община Петрич да не спира.

Сред най-развълнуваните от прекрасния концерт беше секретарят на читалището от 15 години Гичка Тренева, която през последните дни координираше цялата мащабна подготовка на честванията и приемаше гостите, дошли да разгледат читалището. Сред тях беше изтъкнатият концентриращ пианист Петър Андонов, бивш възпитаник на Детска музикална школа, клас пиано, с преподавател Христина Василева, който пристигна от Осло, където живее.

В чест на юбилея читалището получи и много подаръци, сред които пиано ,,Ямаха”, дарено от петричката бизнесдама Екатерина Димитрова.

Основано през 2014 г. от група родолюбиви българи, първоначално за читалищна сграда е служила Султан селим джамия, която е преправена, като се обособяват салон със сцена, малка  библиотека с читалня и бюфет-кафене. С доброволния труд на населението през 1947 г. започва строителството на новата читалищна сграда, която е завършена през 1953 г. Днес тя е една от най-модерните в страната, в нея се обучават повече от 300 деца в различни клубове, школи и кръжоци, а книгите са над 114 000. Специални витрини пазят спомени за бивши възпитаници на читалището, които тук са направили първите крачки и след това трайно са свързали живота си с музиката – като Стойчо Тафраджиев, който свири в Софийски духов оркестър, оперния певец Краси Кожухаров, Георги Балакчиев, който се занимава с музика в Италия, Иван Тасев – свири в духовия оркестър на Чуждестранния легион във Франция, и много други.

Медалите, купите и грамотите, донесени от малките таланти в Петрич, пък вече отдавна никой не ги брои – хиляди са.

Наред с традиционните танцови фолклорни формации, певчески групи, школа за съвременни танци и балет, Китаро-мандолинен оркестър, Школа за съвременни танци и балет и много др., в читалището има разкрити литературни клубове, Клуб приятели на книгата и дори Драма клуб и творческо писане на английски език. В дейността си читалището е включило и организиране на много конкурси заедно с богат културен календар, поради което трайно е станало неизменна част от настоящето на всеки жител на общината.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *