ОбС в Гоце Делчев отряза мераците на заместник областния управител на Благоевград Стоян Христов да бъде овъзмезден с общински терен. Това стана при точка 12 в иначе кротко течащата сесия на местния парламент, когато бе внесено за приемане предложение от Общинска служба по земеделие да се предоставят като обезщетение земи от общинския поземлен фонд на наследниците на Славка Явджийска.
В детайли привидно доста честото за всяка сесия искане се оказа доста любопитно. Оказа се, че гоцеделчевката имала 3 имота в града, които още през далечната 1995 г. Поземлената комисия отказала да й възстанови с мотива, че са застроени от СБА. През 2002 г. наследниците все пак получили като обезщетение 876 бр. компенсаторни бонове, но, явно недоволни, те подали жалба в съда и през 2020 г. той отменя като незаконосъбразно решението на Поземлената комисия не за друго, а понеже наследниците не са били уведомени по надлежен ред. АС – Благоевград потвърждава решението и нарежда на ОбС да обезщети фамилията с имотите, които те искат. И наследниците си харесват 2 терена от общинския поземлен фонд – от 800 и 1400 кв.м, като вторият е в курортната местност Папаз чаир.
С видима доза неудобство, поканеният на онлайн сесията общински служител изтъкна, че искането всъщност е твърде специфично, защото законодателството е категорично в това отношение – с общински земи се обезщетяват само собственици, върху чиито терени има застроена общинска собственост, а СБА е държавна структура.
Много набързо бившият председател на ОбС Ангел Гераксиев успя да накара служителя да му отговори на въпроса кои точно наследници са движили нещата около исканото обезщетение. Макар и с нежелание, последният призна, че говорил с двама от тях – Николай Крушовски и Стоян Христов. За да няма недомлъвки, Гераксев побърза да уточни, че Христов е бившият директор на дирекция „Административно-правно и информационно обслужване“ на община Гоце Делчев, който тази година бе назначен за заместник областен управител.
После нападна началника на Общинската служба по земеделие Гърнев с въпроса колко такива случаи е имал в практиката си – да раздава общински терени на хора, които нямат право на такива. Шефът на земеделието горещо се опита да защити предложението си с мотив, че наследниците така искали и той бил длъжен да удовлетвори искането им.
С 16 гласа „против” и 5 „въздържали се” предложението не бе прието и заместник областният управител Стоян Христов не бе овъзмезден с общински имот.
Още няколко интересни точки имаше в дневния ред на ноемврийската сесия. С едната съветниците натовариха общинското предприятие „Селскостопански и благоустройствени услуги“ в гр. Гоце Делчев да поеме сметосъбирането и сметоизвозването в общината, за което до момента непрекъснато се обявяват обществени поръчки. Предложението на кмета Владимир Москов се оформило това лято, след като беше предсрочно прекратен договорът с предишната фирма, чистеща контейнерите, и се наложи общината да търси спешно друга, за да не затъне общината в боклуци. Преди да започне подготовката за поредната обществена поръчка, с която да се намери фирма, общинарите обаче решили да се консултират с аналогични по население общини за цената и получили отговор, че планираните 530 000 лв. няма да стигнат доникъде и е необходимо сумата да се увеличи поне с 20%, тоест да стане 700 000 лв. Тогава и администрацията започнала да смята, но в друга посока – колко ще й струва, ако възложи дейността на свое общинско предприятие. Разчетите показали, че ако „Селскостопански и благоустройствени услуги“ поеме услугата, ще се справи срещу 410 000 лв., а ако получи още 32 000 лв., ще може да се ангажира и със събирането на биоразградимите зелени отпадъци.
За оборудване на предприятието, което бе създадено през 2018 г. с предмет на дейност оран, брануване, култивация, разхвърляне на тор, пръскане на посеви, отстраняване на последствията от природни бедствия, аварии и сезонни явления, поддръжка на уличното осветление, зимно почистване и опесъчаване на улици и др., ще са необходими 268 270 лв. за нови съдове, 3 камиона и 1 самосвал. Докато фирмата си купи техниката и контейнерите, съветниците се съгласиха през първите 4 месеца на следващата година да й отпуснат 86 000 лв. за наемане на такива.
Съгласиха се още директорът на предприятието да бъде назначен след конкурс за 3 г. срещу заплата 1,7 пъти по-висока от средната за общинската администрация, която е 1188 лв. Заедно с класа, който е около 40%, управителят ще получава около 2700 лв.
На сесията бе взето и решение да бъде обявен публичен търг с явно наддаване за помещението от 65 кв.м на пазара, където съпругата на ОбС председателя Димитър Бояджиев си бе направила аптека въпреки предназначението му за заведение. След избухналия скандал през октомври Марияна Балтаджиева подаде молба за прекратяване на договора за наем с общината и освободи помещението, а съпругът й бе подложен на натиск да си подаде оставката.
Любопитно е, че в новия търг за помещението съветниците вече няма да настояват то да се ползва за заведение, а отвориха ножицата „за всякаква търговска дейност“, тоест при добро желание Бояджиева отново ще може да се яви на търг, защото тя също е търговец.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
И този няма насищане! Само на баницата мекото търси! Всички службички е обиколил….