Наплив на мераклии за водни спасители, 18 се явиха вчера на изпит в Благоевград

Инструкторът Кр. Томанов: Изисква се сериозна подготовка и отговорност, прекаленото самочувствие трябва да бъде „озаптявано”

16 млади мъже и 2 момичета се явиха вчера в Благоевград на изпити за водни спасители в басейни и аквапаркове.

„Интересът  тази година е много силен. Това е вторият курс, който провеждаме, първият беше с 21 души през април, а вече имаме 9 записани за следващ, който планираме за октомври“, обясни Боряна Стоймирова, специалист водно спасяване в БЧК. Тя направи сравнение с миналата година, когато едва са се събрали 10 желаещи за едно обучение.

От 5 г. в Благоевград не е организиран курс за спасители в открити водни площи. Стоймирова обяснява липсата на интерес с това, че професията е сезонна и се практикува едва 3-4 месеца в годината, за сметка на това търсенето на спасители за басейни е засилено, тъй като в областта през последните години се изградиха доста съоръжения за плуване. „Напоследък много ученици записват курса ни, и то преди да навършат 18 г. Право да се включат в курсовете ни имат навършилите 17 г., когато станат пълнолетни, те могат да започнат да работят, затова използват възможността да се сдобият по-рано с документ за правоспособност. В настоящия ни курс има 3 момичета, а в предходния бяха 5“, каза Боряна Стоймирова.

Тя коментира още, че интересът към курсовете за спасители се дължи и на все по-добрата плувна култура сред учениците. „Много от тях от малки тренират в плувни клубове в Благоевград, Сандански, а вече и в Разлог. Имаше един период след 1989 г., когато плуването не бе особено популярен спорт в региона, но в последните години той се възроди, в повечето градове се направиха нови басейни и има добра база за развитието му. Голяма част от плувците записват курса ни за спасители, за да си уплътняват времето през лятото, а и да имат още една възможност за работа“, допълни тя.


Световната шампионка по водно спасяване и председател на изпитната комисия като представител на Дирекция „Водноспасителна служба“ в БЧК Теодора Томова допълни: „Дори да не практикуват тази професия, е много важно, че преминалите обучението знаят как да спасят човешки живот не само при водни инциденти, но и при спиране на дишането и кръвообращението, и как да действат до пристигане на медицинско лице“.

„Записах курса, защото е още една възможност за работа“, обясни Ибраим Чаушкин от гърменското село Огняново. Той  наскоро се е прибрал от Англия, където работил в селското стопанство, брал ягоди и малини.  „Семейството и децата ми са тук, заради тях се върнах. Селскостопанските работници в Англия живеем в каравани и няма условия да вземем и семействата си“, обясни Ибраим.

Инструкторът по водно и планинско спасяване в БЧК Красимир Томанов, който е член на изпитната комисия, разясни подробности от обучението на кандидатите за водни спасители: „Преди да стигнат до финалните изпити за придобиване на квалификация, кандидатите преминават курс от 65 часа теоретична и практическа подготовка, който стартира с приемен изпит по практика на 50 м плуване. От опит знаем, че не винаги много добрите плувци стават добри водни спасители. Това е разбираемо заради прекалено високото самочувствие, което имат голяма част от младите хора, и личното ми мнение е, че то трябва да бъде „озаптявано“. Дори шампион по плуване да си, спасяването изисква сериозна практическа и теоретична подготовка, като е много важно и да си отговорен човек. Основната задача на спасителя, независимо какъв е – воден, планински и др., е да окаже долекарска помощ, докато дойде медицинският екип. От това в голяма степен зависи как човекът, който е пострадал, ще продължи след това живота си. Основен принцип в спасяването е да не доувреждаме човека“ , подчерта Кр. Томанов.

На въпрос дали има случаи хора, преминали  теоретичната част на обучението, да не могат да се справят с практическата, той бе искрен: „Да, някои се явяват на поправка, други се отказват, защото е много важно психическата подготовка за тази работа. В тази връзка напоследък все по-често говорим за посттравматичния стрес при спасителите, изпитвал съм го много пъти и смятам, че психологът, който се ангажира с подобни случаи, също трябва да е спасител, иначе може да навреди, вместо да помогне. Кандидатите за спасители трябва да са подготвени за всякакви случаи и тук се опитваме това да направим“, каза Красимир Томанов.


Вчера всички кандидат-спасители издържаха изпитите и завършиха обучението си със сертификати за правоспособни спасители за басейни и аквапаркове.

На въпрос какви заплати очакват да получават, ако започнат работа с документ за воден спасител, курсистите коментираха, че на начинаещи предлагат по 1100-1200 лв. на месец. В чужбина за същата работа заплащането е няколко пъти по-високо, но е нужно да се покрие още един норматив на 400 м в басейна за сертификат, който важи зад граница.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *