Две председателски и едно зам. председателско място в постоянните парламентарни комисии на 51-ото НС получиха общо 11-те депутати от Пиринско.
Кирил Добрев от „БСП – Обединена левица” оглави Комисия по транспорт и съобщения и стана член на Комисия по превенция и противодействие на корупцията. Двете комисии нямат нищо общо с интересите, които Добрев демонстрира от конституирането на този парламент преди 3 месеца. И 4-те му въпроса, зададени по линията на парламентарния контрол, до момента са насочени към бившия служебен министър на икономиката и индустрията Петко Николов.
С председателски пост в Комисията по енергетика е Павела Митова, секретар на ПГ на ИТН. Тя ще се труди като редови член и в тежката Комисия по бюджет и финанси.
Цвета Рангелова от „Възраждане“ взе зам. председателското място в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Юристката стана член и на Комисията по конституционни и правни въпроси. Тя е един от тримата депутати от Пиринско, проявили до момента активност спрямо даденото им право да „ръчкат“ министрите, и единствената, опитала се да го направи за решаване на проблем в Пиринско. През миналия декември тя натисна бившата служебна министърка на здравеопазването Галя Кондева-Мънкова да предприеме нещо след оставката на 29 лекари от болницата в Сандански. Докато Мънкова отговори, медиците обаче вече си бяха изтеглили обратно оставките.
Андрей Цеков от ПП-ДБ влезе в 2 комисии като член – по въпросите на младежта и спорта и по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. Бившият зам. министър на финансите в правителството на Кирил Петков е свръхактивен по отношение на контролните си функции върху изпълнителната власт. На 20 декември 2024 г. той е внесъл 11 писмени питания до бившия служебен министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова, свързани с ремонт на пътища в страната, но за съжаление нито един от тях не е на територията на Пиринска област, откъдето Цеков е депутат.
Ахмед Вранчев от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС ще законотворства като редови член в 2 парламентарни комисии – по въпросите за младежта и спорта и по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Санданчанинът Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС, който влезе в парламента на мястото на избрания за премиер Росен Желязков, също ще се труди в 2 парламентарни комисии – по вътрешна сигурност и обществен ред и по превенция и противодействие на корупцията.
Съпартиецът му от Разлог Иван Герчев, който е с първи депутатски мандат, ще се изявява в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и тази по околната среда и водите.
Костадин Стойков от ГЕРБ-СДС пък влезе в Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество и в тази по транспорта и съобщенията.
Стефан Апостолов от Симитли е третият от депутатите ни в Комисията по младежта и спорта, а заедно с Герчев ще контролират и европейските фондове.
Като бивш учител Фатима Йълдъс от „ДПС – Ново начало“ получи логично членско място в Комисията по образованието и науката, но ще се труди и в Комисията по здравеопазването.
Лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски е единственият пирински депутат, който не е включен в нито една постоянна парламентарна комисия.
ВАНЯ СИМЕОНОВА