Д. Тодоров от 1982 г. живее в селото без телевизор и хладилник, вода топли на печката, има солари само за осветление
След близо 30 г. чакане в махала Акациите на благоевградското села Горно Хърсово днес започна изграждането на трафопост. Дългогодишната мечта на жителите и собственици на имоти да имат ток в къщите си се реализира благодарение усилията на три кметски екипа: съоръжението бе проектирано по времето на кмета Румен Томов, средствата бяха осигурени от кмета Илко Стоянов, който проведе и обществената поръчка за избор на изпълнител, а реализацията се случва в мандата на кмета Методи Байкушев.
„Първото заявление, което съм подал за електрификация на махала Акациите, е от 13.12.1995 г.“, върна се назад в историята кметът на с. Горно Хърсово Иван Николов и добави: „Тя е на 5 км от центъра на Благоевград и на 2 км от парк Бачиново. Има 35 къщи с 13 семейства постоянно живеещи, като 3 от тях са млади с малки деца и всички са принудени да живеят без ток, като се спасяват кой както може – някои са на агрегат, други инвестираха в слънчеви панели. Сигурен съм, че с пускането в експлоатация на трафопоста всички парцели в махалата ще се застроят и тя ще стане лицето на селото ни“, убеден е селският управник.
Любопитно съвпадение е, че и първото искане за електрификация, и реализацията са по време на управленски мандат на Иван Николов.
„Аз докарах и вода в Хърсово от чакалишкия водопровод, беше през 1997 г. Проблемите, които поставих пред тогавашния кмет на Благоевград Костадин Паскалев, бяха два – вода и ток. Накара ме да избирам кой е с приоритет и аз му казах, че където има вода, има два живота. Доволен съм, че отново по време на мой мандат се осъществява и втората ми мечта за електрификацията“, подчерта селският кмет.
Поръчката за проектиране и изграждане на трафопоста спечели още в началото на 2023 г. фирма „Мега Ел“ ЕООД, регистрирана в с. Казичене, със собственик Светослав Ставрев. Строителните дейности обаче се забавиха с около година и половина, тъй като при внасянето на проекта за съгласуване в електроразпределителното дружество се установило, че точката на присъединяване, описана в издаденото от общината становище, на чиято основа е сключен договорът, е с погрешни данни. Наложило се преработване на проекта и с допълнително споразумение от 31 май 2024 г. е направена промяна в инвестиционния проект заради възникнала необходимост от допълнително количество захранващ кабел, а цената е увеличена с 65 663,11 лв. и става 654 646,94 лв.
При мястото, където стартираха изкопните дейности днес сутринта, се събраха много собственици на къщи и имоти в махалата.
„Живеем си тук вече над 10 г. Имаме ферма с 30-40 кози, магаренца, кокошки, прасенца, котки…“, разказа Перса Петкова и коментира: „Над 15 бона навремето ни струваше инсталацията от соларни панели, добре че работех в чужбина 25 години, иначе нямаше откъде с тукашните заплати да извадим толкова пари. Преместихме се с мъжа ми, а децата идват всеки ден. Имаме жилище и в Благоевград, но тук ни е добре на чист въздух и великолепна природа. Много хубаво, че ще направят трафопост, защото много хора нямат финансовата възможност да си направят соларен парк за лично потребление. Сигурна съм, че като стане, тук целият район ще се засели и всички, които сега идват само да си гледат градините, няма да бързат да се приберат в града. Които са тук, всички сме на слънчеви батерии“, обясни Перса Петкова.
Тя припомни още един „брадясал“ проблем в махалата – отнесеният преди година мост над дерето, през който ежедневно по няколко пъти преминават живеещите в 6 къщи.
„Сега минаваме през дерето с колите, но като придойде наесен водата, не знам как ще е, ще плуваме“, шегуват се със ситуацията собствениците на къщите отсреща. „Има и семейства с малки деца и всеки се спасява както може“, отбеляза Димитър Тодоров. Разказва, че къщата му има солари само за осветление, а телевизор, хладилник и бойлер няма. Вода си топли на печката и се полива, понякога слиза за къпане в града. Живее на село от 1982 г., защото там му е спокойно, а и мястото си обработва, за да не запустее. „Лошото е за децата, плашат се без ток, а и не искат без телевизор, но като дойдат, им харесва природата. Мислех и аз да слагам панели, проучих пазара, но като разбрах, че ще електрифицират махалата, ще изчакам още малко“, коментира Д. Тодоров.
Селският кмет поздрави съселяните си за търпението и че 30 г. не са изгубили надежда, че ще докарат ток и в тяхната махала, и благодари на кмета М. Байкушев за свършеното.
Градоначалникът отбеляза: „Ние само довършваме работа, която бе започната преди това. Договорът е сключен при предишната администрация и трябва да сме коректни, предишният кмет ви е обещал, като сте говорили с него, а ние продължаваме работата. Винаги когато се прави нещо хубаво в една община, трябва да има приемственост и започнатото от една администрация да се довършва. Строителят ще направи трасе и трафопост и тепърва вие ще трябва да си направите партиди и присъединяване. Днес започваме да решаваме проблема и в бъдеще така трябва да гледаме на нещата: като подхванем една работа, да я доведем докрай, не да се конфронтираме. Искам да ви кажа още нещо, задръстени сме от преписки за незаконно строителство, затова правете всичко в ред и с ред, с проект, съгласуване и разрешение за строеж, защото всички имаме нужда от ред“, каза кметът Байкушев.
За здраве бе раздадена питка със сирене и мед, лично производство на хърсовския кмет Иван Николов. Предвиденото време за работа на строителната фирма е 60 дни.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА