ІІ ОУ „Димитър Благоев“ сформира 4 паралелки с първокласници и сега чака община Благоевград да построи нов, допълнител четвърти етаж на училищната сграда, за да поеме всичките записани 87 деца в 1 клас.
Припомняме, че ІІ ОУ първоначално обяви прием на 3 паралелки, или 66 първокласници, но подадените заявления бяха 87. Тогава директорът на училището Христо Манчев сподели пред репортер на „Струма“, че не знае как ще продцедира и колко класа ще сформират. Учители пък признаха, че заради ограниченията на материалната база не е желателно да правят повече от предвидените 3 паралелки, още повече че от учебната 2020/2021 г. всички училища в страната трябва да минат на едносменен режим.
В крайна сметка ІІ ОУ прие всичките кандидат-ученици, а според твърденията на Хр. Манчев общината ще разширява училището, като изгради нов, 4-и етаж. Това породи коментари в образователната гилдия и директорите се питаха как точно местната изпълнителна власт ще разшири и двора на ІІ ОУ, защото при повече ученици трябва съответно да има и по-голяма площ за игра, провеждане на часовете по физическо възпитание и спорт.
„Не мога да разбера каква е тази алчност за ученици“, чудеше се директорката на ІХ ОУ Василка Величкова. Тя разясни, че етаж на училище не се прави от днес за утре. Само подготовката на документацията отнема две години и още толкова – самото изграждане.
„В този смисъл искам да попитам, докато направят този етаж, децата къде ще учат – на двора ли ще ги сложат, в мазето ли?“, заяви В. Величкова.
В ръководеното от нея училище положението е критично и към момента има 6 подадени заявления, или свободните места са 16. Както „Струма“ писа, още преди няколко месеца директорката на ІХ ОУ обяви, че ще приема деца само от жк „Ален мак” и няма да запише нито едно ромче. Тогава ръководителят на учебното заведение изтъкна, че при първоначалния вариант на общинска система Предел махала не бе вкарана към нито едно училище, а впоследствие изненадващо се появи в прилежащите територии на XI ОУ, СУИЧЕ, VIII СУ и IX ОУ.
„Ако трябва, ще обявим нулев прием, но няма да запиша нито едно ромче, и без друго сме надхвърлили лимита. Време е обществеността и останалите училище да разберат, че и те, а не само ние, трябва да се грижат за интеграцията на малцинството”, заяви в четвъртък В. Величкова, готова да остане без паралелка в 1-и клас, но да не приема деца от т.нар. социално узявима група. Разговаряйки по темата, тя подчерта, че държавната политика е насочена към закриване на сегрегираните училища, затова и ІХ ОУ трябва да върви към десегрегация.
Същевременно информацията, че училището ще приема първокласници, но при условие да не са от ромски произход, стигна и до Комисията за защита от дискриминация /КЗД/, която се самосезира по случая. В тази връзка зам. председателят на КЗД доц. д-р Баки Хюсеинов е изготвил доклад, който ще бъде представен за обсъждане пред деветчленния състав на комисията в началото на следваща седмица.
А иначе големият въпрос е ще успее ли ІХ ОУ да събере достатъчно ученици и къде ще отидат 11-те кандидат-първолаци, неприети в VІІІ СУ. Както е известно, там подадените заявления бяха 110 за 88 места. По този повод директорът на училището Сергей Биров коментира, че ако направят 5-а паралелка, ще трябва да разформират обособените специализирани кабинети, в които са ивестирали средства. Наред с това училището се е разгърнало и до максималния си капацитет от 660-665 ученици – оптималният за едносменен режим на обучение.
В крайна сметка VІІІ СУ записа 96 първокласници, включително и от Предел махала, подали документи в срок, и сформира предварително обявените 4 паралелки, като вместо с по 22 деца класовете са с по 24 ученици. С. Биров разясни, че три от допълнително приетите 8 деца са от съседния кавартал „Ален мак”, но имат братчета или сестри, ученици в VІІІ СУ, първолаче от друг район, но с трайни увреждания, също е записано, както и дете с адресна регистрация извън жк „Еленово”, за което обаче се грижи баба му, живееща в квартала.
„Всеки един от осемте случая е подробно описан, като са посочени и мотивите, заради които сме приели децата”, поясни С. Биров. Завчера той подготвяше писмо до община Благоевград, с което информира местната изпълнителна власт за броя на записаните първокласници и останалите неприети. Съответно общината трябва да провери дали и колко от 11-те останали „под чертата“ са записани в друго училище, и да реши дали ще ги насочва към друго учебно заведение, или евентуално 4-те паралелки на VІІІ СУ да станат с по 27 ученици.
„Нямаме свободни места. Приехме 110 първокласници в 5 паралелки по 22-ма ученици”, обяви зам. директорът на ІІІ ОУ Васил Чолаков и поясни, че ако има още желаещи, трябва да пишат мотивирани искания до началника на РУО Ивайло Златанов и той да разреши това.
Свободни места няма и в VІІ СУ, приело също 5 паралелки със 110 първокласници.
V СУ, което е в общ район с ІІ ОУ, е с две паралелки с по 22-ма ученици, като училището има база и капацитет да обучава повече първокласници, но две паралелки са обявили и толкова са напълнили.
С две паралелки от по 23-ма първолаци е XI ОУ, а още преди да започне приемът, директорката на училището Марияна Митова сподели, че ако има наплив, са готови да направят и трета паралелка.
„Приемът и в 1, и в 7 клас върви много добре. Направихме две паралелки с по 20 първокласници, към момента имаме 4 свободни места”, обяви директорът на СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев.
Свободни места има и в ІV ОУ, направило две паралелки, засега с по 14 ученици, и VI СУ – с 3 класа с по 18 първокласници.
Факт е, че бъдещите ученици не са повече от миналата година и са осигурени места за всички. Напрежението идва от концентрирането на кандидат-първолаците в определни училища. Началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов нееднократно е коментирал, че проблемът може да бъде решен единствено с въвеждането на централизиран прием /какъвто е държавният план-прием след 7 клас/, който се прилага в много общини – като София, Пловдив, Бургас и др.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА