Директорите на три средни училища и четирите професионални гимназии на територията на община Благоевград, реализиращи прием след 7 клас, изпратиха становище до кмета Методи Байкушев, с копие до областния управител Георги Динев, министъра на образованието проф. Галин Цоков и началника на РУО Ивайло Златанов по горещата тема с план-приема за учебната 2025/2026 г.
Директорите твърдят, че, запазвайки непроменен броя на паралелките в ЕГ, ПМГ и НХГ, община Благоевград подлага на риск приема в останалите училища.
Както „Струма” писа, миналата седмица директорите бяха на среща при кмета Байкушев. Ден по-късно управникът даде извънредна пресконференция, на която заяви, че ще се бори за запазването на досегашния прием от 32 паралелки с всички възможни аргументи и средства, като е поискал и спешна среща с министъра на образованието.
В петък, 10 януари, се състоя и обсъждането в РУО, а самата среща бе изпълнена с напрежение и емоции и продължи 2 часа. Съгласно правилата, спуснати от МОН, за учебната 2025/2026 г. максималният брой на паралелките за област Благоевград трябва да е 110, при утвърдени за тази учебна година 121 и реализирани 118. В Пиринско основно образование предстои да завършат с 288 седмокласници по-малко. В 10 от общините балансът е отрицателен, само в 4 е положителен, като с най-голям дефицит от минус 77 кандидат-гимназисти е Благоевград.
Вече три години поред план-приемът от 32 паралелки за 10-те училища в областния град се реализира, като се разчита на 130 бъдещи осмокласници от други общини и области.
„В последните 10 години такава голяма разлика между два последователни випуска не е имало. Тези очаквани 130 ученици може да дойдат, но може и да не дойдат в училищата в Благоевград“, каза по време на срещата началникът на РУО Ив. Златанов и показа таблица с данни, онагледяваща ситуацията с план-приема в община Благоевград.
Към настоящите 638 седмокласници бяха добавени и 130 потенциални и евентуални бъдещи осмокласници от други населени места, или общо 768. При 6 паралелки за Езикова и Математическа гимназия, или общо 312 осмокласници, за всички останали, които правят прием, остават 456 ученици. В следващите графи бе представен приемът на останалите училища – ПГСАГ, ПГИ, ПГТЛП, НХ, 5 СУ, 7 СУ, СУИЧЕ. Условно под чертата бе поставена Благоевградската професионална гимназия, която при направеното разпределение остава само с 14 ученици, като е направено уточнение, че всяко училище, без първите две, може да е в такава ситуация.
Изчисленията показват, че ако в най-добрия случай кандидат-гимназистите са 768, при максимална пълняемост от 26 ученици паралелките трябва да останат 29, или с три по-малко.
Думата бе дадена на директорите. Както и досега, Математическата и Езиковата гимназия предложиха по 6 паралелки, а Националната хуманитарна гимназия – 5 паралелки.
Че е имал очаквания от срещата, които обаче не са се оправдали, изрази разочарованието си Ивайло Златанов, който бе категоричен, че повече няма да провежда такива срещи.
Останалите училища също предложиха досегашния си прием – 4 паралелки в Професионалната гимназия по икономика, по три в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия и в Благоевградската професионална гимназия, две в Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост и по една в 5 СУ, 7 СУ и СУИЧЕ. Новото е, че 7 СУ и Средно училище с изучаване на чужди езици преминават от обучение в профил към професия, съответно в специалностите „Приложно програмиране“ и „Електронна търговия“. Подобен преход още преди 6 години направиха и от 5 СУ, където бе въведено и се реализира обучение по професия „Графичен дизайнер“. Така и трите СУ, осъществяващи прием, вече няма да имат профилирани паралелки.
Срещата беше в петък, 10 януари, а в понеделник, 13 януари, директорите на 7 училища в Благоевград реагираха със становище. Ето и пълния му текст:
СТАНОВИЩЕ
Относно: предстоящо съгласуване на предложения за държавен план-прием в училищата на територията на община Благоевград и неговото утвърждаване
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БАЙКУШЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Във връзка с предстоящото утвърждаване на държавния план-прием след завършен VII клас за учебната 2025-2026 година в Община Благоевград и нагласите след проведените работни срещи с бизнеса, РУО – Благоевград и с Вас, като кмет на община Благоевград, смятаме, че е необходимо да се вземат предвид данните за броя ученици, завършващи VII клас, и аргументите на училищата за последствията от едно или друго решение.
В запазването, поддържането и оптимизирането на училищната/образователната мрежа най-ясно проличават целите и философията на Община Благоевград за развитието й в условията на задълбочаваща се демографска криза. Именно демографският срив е най-сериозното основание да се направят промени.
През последните двайсет години се наложиха множество трансформации – промяна на статути, преминаване от профилирано към професионално образование, намаляване на броя на паралелките, съкращаване на педагогически специалисти – и всички те се случват в едни и същи училища, без да се засягат две-три конкретни училища (ЕГ, ПМГ, НХГ), които от двадесет и пет години нямат промяна в броя на паралелките, което означава, че те се поставят в привилегировано положение спрямо останалите. Две училища в общината със статут на средни вече десет и повече години не предлагат план-прием след VII клас.
Никой не оспорва високите резултати и постиженията на учениците (колегите) от профилираните гимназии – но това няма как да не е така, след като още на старта в гимназиален етап там постъпват учениците с най-висок бал. Професионализмът се проявява най-вече в това да се мотивират учениците със среден и нисък бал и да се постигат добри и много добри резултати.
Твърдим, че работата и усилията на учителите от нашите училища в учебния процес не са по-малко и по-некачествени, както се подразбира в твърденията на колегите, и заявеното убеждение, че „някой на някого пречи“. Това елементаризира проблема и сваля нивото на дискусия по една толкова сериозна тема.
При оптимизиран брой паралелки ще се повиши успеваемостта и в училищата извън кръга на „елитните“ и този дисбаланс в успеваемостта ще бъде сведен до минимум.
Неприемливо за нас е твърдението, че редуцирането на една паралелка ще ограничи възможностите за избор – напротив, това ще повиши още повече качеството на образователния процес във всички училища. Акцентът в тезите на колегите, че намаленият брой с по една паралелка ще се отрази на статута на училищата, е релевантен по отношение на всички училища.
Извън разумното е да считаме, че наличният дефицит от ученици ще се покрие от такива, придошли от други общини и области, при положение че във всички общини балансът е отрицателен и там вече е оптимизиран броят на паралелките. Намален е броят на паралелките в училища с не по-малък престиж и авторитет от благоевградските профилирани гимназии. Редуцираните паралелки са:
– за Сандански: 2 паралелки – по една от ЗПГ „Кл. Тимирязев“ и от ПГ „Яне Сандански“;
– за Гоце Делчев: 3 паралелки – по една от ПМГ „Яне Сандански“, ПГМСС „П. Яворов, НПГ „Д. Талев“;
– за Симитли – 1, от СУ „Св. св. Кирил и Методий“;
– за Петрич – 2, по една от ПГМЕТ „Юрий Гагарин“ и СУ – Коларово;
– за Банско: 2 паралелки – по 1 от ПГЕЕ и ПЛТГ „Н. Вапцаров“;
За поредна година Община Благоевград запазва непроменен броя на паралелките в трите профилирани гимназии и подлага на риск приема в останалите училища.
Разбираемо е, че оптимистичният вариант е по-желаният, но същевременно той е по-малко възможният и затова е необходимо да се разсъждава в сферата на реалностите и елементарната математика.
Запазването на досегашния брой паралелки (32) със сигурност означава, че едно или две училища – професионална гимназия и/или средн/о/и училищ/е/а – няма да реализира план-прием, ще се загуби съответният етап и ще се премине към съкращаване на персонал, а голяма част от останалия ще работи с намален норматив.
За предстоящата 2025/2026 учебна година всички средни училища на територията на Благоевград предлагат прием в професионални паралелки, което отново е съобразено със стойностите, определени от МОН за професионални и STEM паралелки за областта, т.е. изпълнението на заложените целеви стойности е за сметка на средните училища и професионални гимназии от Община Благоевград и другите общини от областта.
Обобщено, това означава, че професионалните гимназии и средните училища, които са 7, предлагат 15 паралелки, а трите профилирани гимназии предлагат 17 паралелки.
Господин Байкушев, въз основа на гореизложеното и изразената в писмото Ви позиция предлагаме да бъде съгласуван и утвърден държавен план-прием на 29 вместо 32 паралелки, което кореспондира с реалността и отговаря на нормативните изисквания“, се казва в становището, подписано от Антон Драгоев -директор на БПГ „Ичко Бойчев“ и председател на Общинската организация на СРСНПБ /Съюза на ръководителите в системата на народната просвета/, д-р Лилия Стоянова – директор на VII СУ „Кузман Шапкарев“ и член на УС на Националната организация СРСНПБ, Ася Бояджиева-Пенкова – директор на ПГИ „Иван Илиев“ и член на Областното ръководство на СРСНПБ, директорите на ПГТЛП „Гоце Делчев“ – Димитрина Иванова, на ПГСАГ „Васил Левски“ – Марияна Митова, на V СУ „Георги Измирлиев“ – Мария Котева, на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ – д-р Светлин Абаджиев.
План-приемът трябва да бъде съгласуван с кмета на съответната община, като директорите имат срок до 13 часа на 15.01. да внесат писмено в РУО – Благоевград своите работни предложения за броя на паралелките, предлаганите специалности по профили и професии.
Репортер на „Струма” потърси и мнението на екипа на М. Байкушев във връзка с получено писмо от директорите на професионални, профилирани гимназии и средни училища. Ето и техния отговор:
Ръководството на Община Благоевград категорично потвърждава позицията си за запазване броя на всички 32 паралелки в общината.
Благоевград е културен и образователен център на Югозападна България. Десетте училища в общината, които предлагат прием на ученици в VIII клас, осигуряват разнообразие от образователни възможности, които отговарят на потребностите на родителите и учениците, свързани с тяхното образование и бъдеща реализация. Като областен център, Благоевград привлича ученици както от региона, така и от съседни области благодарение на висококачественото образование, предоставяно от местните училища. Това е особено важно в контекста на града като университетски център, където значителен брой ученици продължават обучението си в двата престижни университета.
Демографските тенденции сочат увеличаване на броя на учениците в следващите години, както на общинско, така и на областно ниво. В този контекст, закриването на паралелки би довело до съкращаване на педагогически персонал, загуба на образователен капацитет и ограничаване на достъпа до качествено и разнообразно образование за младежите. Община Благоевград е ангажирана с поддържането на това разнообразие, което е от ключово значение и съответства на философията и целите за икономическото развитие и общността като цяло.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА