НАПРЕЖЕНИЕ ПО ГОРЕЩА ТЕМА! Размяна на остри реплики, прехвърчане на искри белязаха втората родителска среща във ІІ ОУ – Благоевград за предстоящия ремонт

Напрежение, прехвърчане на искри и откровени разправии белязаха втората родителска среща във връзка с предстоящия ремонт на благоевградското ІІ ОУ. Както „Струма” писа, в училището предстои мащабен ремонт на стойност над 4 млн. лв. със срок на изпълнение 35 месеца, което налага учебният процес да се изнесе в други сгради. Във връзка с това бе изготвен график, като вариантът, предлаган от ръководството на ІІ ОУ и общината, е трите паралелки с първокласници да учат в Националната хуманитарна гимназия, второкласниците да бъдат преместени в сградата на НТС, а всички останали – 3, 4, 5, 6, 7 клас, да учат втора смяна в Гимназията по строителство.

За да чуят и другата гледна точка, от училището организираха обща родителска среща още в средата на месец юли. Тогава бе представен и самият проект, обсъдени бяха множество варианти и в крайна сметка се взе решение да се проведе анкета дали всички от 3 до 7 клас да учат втора смяна в ПГСАГ, или да се въведе ротация, като се ползва и част от базата на ІХ ОУ.

По инициатива на кмета на Благоевград Методи Байкушев бе организирана втора родителска среща, която се състоя в четвъртък /1 август/ вечерта в зала „22 септември”. Откри я кметът Методи Байкушев с думите: „Благодаря ви, че проявявате този голям интерес, което, разбира се, е нормално. На предишната среща сте имали дълга дискусия. Запознати сте какво представлява проектът, какви варианти са обсъждани. Знам, че е имало много въпроси, надявам се да получите и много отговори“, обърна се управникът към родителите, които бяха не повече от 130-140 души, в това число и учители от ІІ ОУ, при обучаващи се в училището 530 деца”.

По повод идеята част от учениците на ІІ ОУ да учат в ІХ ОУ М. Байкушев уточни, че това е бил най-безболезненият вариант, още повече че е важно децата да бъдат приети от добър домакин, а не просто да отидат някъде. След направен оглед на място са направени изчисления, че ремонтът на неизползваните помещения в ІХ ОУ ще струват много пари.

„Говорим само за това, което виждаме на пръв поглед, а при дейностите могат да излязат и много други неща, но, така или иначе, става въпрос за действително солидна сума и трябва да се възложи обществена поръчка, ако тръгнем да го финансираме“, обясни кметът и припомни, че ІХ ОУ също е предвидено за цялостно обновяване /включително и построяване на нова сграда/, но това може да стане най-рано догодина, уточни М. Байкушев.

„Но да кажем, че на теория, ако се наложи, можем нещо да скалъпим“, каза кметът по повод обсъждания вариант в ІХ ОУ да „приютят“ ученици на ІІ ОУ.

Във връзка с исканията да се ползва база на Югозападния университет, и по-конкретно на 8-и учебен корпус /бившия Механотехникум/ М. Байкушев обясни, че са проведени нееднократни разговори с ректора проф. Николай Марин. В самата база на 8-и УК са инвестирани много средства по редица европейски проекти, като част от тях са в устойчивост.

„Реално самата сграда вътре вече не прилича на училище, а е нещо съвсем различно. Така че там няма възможности“, обобщи кметът. Що се касае до другото искане на родители – техните деца да са първа смяна в Гимназията по строителство, а домакините да учат следобед, управникът бе категоричен, че това е невъзможно. „Директорката на ПГСАГ ми каза така: Добре дошли са учениците на ІІ ОУ. Ще направим всичко възможно да се чувстват добре, но нашият учебен процес не може да се обърне”, разкри детайли от проведените разговори М. Байкушев и подчерта, че в ПГСАГ има ученици, които не са от Благоевград, а късното свършване на часовете означавало невъзможност те да посещават учебните занятия.

„Това означава в Гимназията по строителство да загубят учениците, а сами разбирате, че при сегашната система на финансиране и на обучение това ще е огромен удар за училището“, каза кметът и представи зам. директора по учебната дейност на ІІ ОУ Теодора Мусова, която обобщи резултатите от анкетата.

Родителите трябваше да гласуват и избират между два варианта. Първият бе второкласниците да са на целодневно обучение в сградата на НТС, а останалите – 3, 4, 5, 6, 7 клас, да са само втора смяна в ПГСАГ, като третокласниците и  четвъртокласниците да ходят на занималня в 4-и УК на ЮЗУ. Вторият вариант е през първия срок 2, 3, 4 клас да бъдат първа смяна в сградата на ІХ ОУ, след което през втория срок да се пристъпи към ротация – третокласниците и четвъртокласниците да отидат втора смяна в ПГСАГ, второкласниците в НТС, а 5, 6, 7 клас в ІХ ОУ.

Важно уточнение е, че в анкетата не са участвали родителите на трите паралелки с първокласници, които ще учат първа смяна в целодневно обучение в сградата на Националната хуманитарна гимназия.

„За първия вариант са гласували 225 родители, а за втория 174“, обяви резултатите зам. директорът и подчерта, че анкетата е проведена пред класните ръководители, тъй като при онлайн гласувания можело някои родители да отговорят по няколко пъти.

„Мога да ви кажа и резултатите по паралелки. От 18 паралелки 11 са за първия вариант и 7 за втори“, навлезе в детайли Т. Мусова. Така всъщност прякото допитване показва, че по-голяма част от родителите са гласували децата им /3, 4, 5, 6, 7 клас/ да са втора смяна в ПГСАГ и да няма ротация в сградата на ІХ ОУ.

Думата отново взе кметът, който сподели, че му се обадил Марио Богданов – основател и президент на Клуба по таекуон-до. И тъй като състезателите тренират в много добра зала с омекотена настилка точно в сградата на НТС, М. Богданов е предложил залата да се ползва за спортните занимания на учениците от ІІ клас.

„А иначе второкласниците са добре дошли и в градската градина да ни вдигат шум, докато работим. Безопасно е, а и, така или иначе, децата ни играят там следобедите и вечер“, каза М. Байкушев.

Резултатите от анкетата очевидно не се харесаха на мнозина от родителите, които започнаха да си разменят реплики, да се карат помежду си и стреляха с въпроси към кмета, както се изрази самият той.

„Какви са опциите за ползване на Колежа по туризъм?“, бе първият въпрос, зададен от майка. Управникът обясни, че тази възможност е проверена и в момента там не може да се направи нищо, тъй като колежът е в процедура по акредитация.

„А тази процедура в някакво необозримо бъдеще ли е?“, продължи майката, при което получи обяснение, че процедурата по акредитацията започва през септември и е до края на годината. „Така че ще започнем с настоящия си план и след това, ако има възможност, ще преместим ученици и в Колежа по туризъм. Имаме добра воля, разговаряно е с ректора проф. Жечев, а също така продължаваме разговорите и с всички останали и ако има резервни варианти, ще ги реализираме, но не е много удобно да разнасяме децата от сграда в сграда, защото това е свързано и с учители, и с организация. Хубаво е, като изберем един вариант, доколкото е възможно, да се придържаме към него“, коментира кметът.

Тъй като основният проблем на част от родителите е втората смяна, то те даваха предложения и идеи, като например дали децата не могат да учат в ІІІ ОУ или в V СУ, както и в сградата на бившия дом за сираци.

Още на първата среща бе обяснено, че в ІІІ ОУ учат на две смени и имат проблем с материалната база за собствените им ученици, а камо ли да поемат и други. В V СУ се обучават ученици до 12 клас и следобед се провеждат много извънкласни дейности.

Важен детайл, който не бе споменат, е, че за предстоящата учебна година в V СУ сформираха три паралелки с първокласници на фона на досегашните две и нямат свободни стаи. Що се касае до бившия дом за деца и юноши, лишени от родителски грижи, то там няма никакви условия за провеждане на учебен процес.

„Значи децата могат да бъдат приети в Гимназията по строителство, което е държавно училище, а не могат в V ОУ, което е общинско, така ли?“, продължи с атаката майката.

М. Байкушев подчерта, че от общината не могат да диктуват правилата и да задължат което и да е училище да приеме или не ученици на друго училище. Кметът изчисли, че разстоянието от ІІ ОУ до ПГСАГ е само с 4 минути повече, отколкото до V СУ, и коментира, че ако е приложен този вариант, то пак ще има недоволни с искания децата да бъдат в друго училище, а не в V СУ.

„Тогава спираме децата и те няма да учат, докато не се направи ремонтът“, включи се в ставащата все по-разгорещена дискусия баща. Друг родител пък поиска да разбере защо изобщо от ІІ ОУ са обявили и реализирали прием на ученици в 1 клас, при положение че са знаели за започващия ремонт и че децата няма да учат в сградата.

„А защо не се пусне една анкета дали родителите искат да отпадне проектът?”, обади се и майка, с което си навлече гнева на други родители, които бяха категорични, че не може човек да мисли само за собственото си дете.

„В 1 клас децата не си бяха в сградата, сега пак. Някой попита ли как им се отрази това чисто психически? Някой уведоми ли родителите, че сега ще са само втора смяна, или ни поставяте пред свършен факт?”, бе следващият упрек и тук мненията се разделиха на две. Част от родителите заявиха, че не са били уведомени и всъщност са разбрали за мащабния ремонт едва преди няколко месеца. Други обаче твърдяха, че са информирани още когато деца им са били в 1 клас, а сега ще са в трети.

В интерес на истината, тогава самият проект се разработваше. С отварянето на програмата бе подаден и впоследствие остана да чака като първа резерва, а че е одобрен и се отпуска финансиране, се разбра в края на месец март т.г.

„Смятате, че в Гимназията по строителство ще има загуба на ученици, ако учат втора смяна, да знаете, че във ІІ ОУ със сигурност ще има. Ние сме избрали училището, защото по някакъв начин на всеки му е удобно. Трябва да се търси междинен вариант“, заяви майка, а кметът поясни, че дали ще бъдат в ПГСАГ, или в V СУ, децата пак ще учат втора смяна и няма да са във ІІ ОУ.

Цялата канонада стоически издържа директорката Милена Ковачева, която не се чувстваше добре, но до края на срещата, продължила повече от час, бе в залата и след това остана да разговаря с родители.

Кметът нееднократно акцентира, че това, което се прави, е в името и за доброто на всички ученици, както и на бъдещите, и призова родителите за солидарност, тъй като и училищата, и всичко съградено е коствало жертви.

Ресорният зам. кмет Б. Шалявска също увери, че са обсъждани всички възможни варианти и предлаганият не е окончателен и че ще се търсят решения в движение. Така например, ако има обжалване на обществената поръчка и ремонтът се забави, то учебната година ще започне в сградата на ІІ ОУ. В зависимост от темповете на строително- монтажните дейности има вероятност при завършването на ремонта на основния корпус част от учениците да бъдат върнати там.

Също така ще се търси и опция през втория срок седмокласниците да бъдат изтеглени първа смяна.

„А защо само седмокласниците, то и децата в 4 клас имат матура?“, продължиха въпросите.

Общо взето родителите се разделиха на два лагера. Едните мълчаливо слушаха, без да вземат думата. Една от майките, чието дете ще е в 4 клас, сподели в разговор с репортер на „ Струма“, че е гласувала за първия вариант, но след като ротацията не е получила подкрепа, просто приема ситуацията, защото в крайна сметка най-важното е детето да учи, да бъде със съучениците и класния си ръководител.

Други обаче отправяха критики, обясняваха колко е вредно да се учи втора смяна, въпреки че и във ІІ ОУ са на две смени. Майка изрази притесненията си, че в близост до ПГСАГ има пункт за спортни залагания и попита как подрастващите ще бъдат опазени от подобни „изкушения“.

Другата тема, която скара родителите и превърна срещата в откровено надговаряне, е резултатът от анкетата.

„Миналия път беше обяснено, че ще се говори с ІХ ОУ и ние видяхме „лъч светлина“, че нашите деца няма да учат само втора смяна. Сега идваме и още с влизането бяхме попарени“, изказа се майка и така започна словесната престрелка, като родителите започнаха да се обвиняват един друг защо са гласували по единия или по другия начин.

Майка обяви, че иска детето му да учи първа смяна, но не харесва ІХ ОУ, затова гласува за втора смяна в ПГСАГ. Баща, който бе сред най-дейните и по време на първата родителска среща, заяви, че неслучайно е поискал анкетата да е на място, тъй като, по думите му, резултатите от онлайн гласуване можело да се манипулират. Той бе подкрепен от друг родител, който изрази мнение, че въпросите в допитването не били добре формулирани, както и че някои от майките и бащите не осъзнали важността на темата и просто гласували ей така…

„Ама вие сега какво искате? Да правим анкети, докато резултатите ви харесат ли?“, контрираха от опозицията.

Думата поиска и седмокласничка, наблюдаваща разиграващите се сцени от балкона в залата. „Осъзнавате ли как в момента психиката ни се руши? Казвате, че трябва да се правят жертви, но те са прекалено големи и ние нямаме това време да се подготвим за изпитите /б.р. националното външно оценяване/, ако учим втора смяна“, каза ученичката и препирните продължиха с пълна сила.

Кметът благодари на ученичката за обоснованото изказване и подчерта, че ще бъде направено всичко възможно седмокласниците да учат първа смяна през втория срок.

„Хубаво е по някакъв начин, ако можем да усмирим родителите да спрат с тази болезнена амбиция. Нищо не е предопределящо в 7 клас. Уверявам ви в това“, каза на родителите М. Байкушев, а те продължиха с идеите, като питаха дали децата не могат да учат в Гимназията по икономика, или някъде да се намерят 15 стаи. Имаше и изказвания на родители, че няма значение къде, важно е децата им да учат.

„По отношение психиката на децата искам да кажа, че е важно те да бъдат със съучениците и с учителите си, а ние ще помогнем на децата по някакъв начин да преодолеят стреса от новото място, като им кажем, че те заедно с нас трябва да проявят разбиране за бъдещото общо благо и по-добри материално-битови условия. И не е добре да мислим само за собственото си дете“, апелира майка. Тя обясни, че предстои детето й да бъде в 7 клас, а догодина мисли да запише и по-малкото си дете първокласник във ІІ ОУ.

Към финала на срещата думата взе и главният учител в прогимназиален етап на ІІ ОУ Светла Борисова. Тя развълнувано сподели, че много добре разбира тревогите и притесненията на родителите, още повече че и нейните деца са учили във ІІ ОУ, а и внукът й завърши училището преди две години.

„Слушайки всичко, се разплаках. Искам да ви уверя и да ви обещая, че ще направим всичко, което зависи от нас, децата да се чувстват добре“, заяви Св. Борисова, която е учител по български език и литература и е сред любимците на учениците. Тя посочи и че проектът за модернизация е чакан повече от 30 години, а самата тя е във ІІ ОУ от 24 години.

„Всички екипно ще се справим с предизвикателствата. Иска ми се просто да ви кажа да бъдете една идея по-спокойни“, каза на родителите Св. Борисова, а думите й бяха посрещнати с аплодисменти… СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Силвия Спасова

    Когато ученикът е мотивиран да учи, той учи, независимо кога е на училище – сутрин или следобед!
    За пример бих дала учениците от ПМГ, които през година втория срок са втора смяна.
    А, тук малко намирисва на мания за величие от страна на родителите, които се поставят в позиция да извиват ръцете на училищата в Благоевград.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *