НАП описа къщата за гости на кметицата на с. Бунцево заедно с плюшените мечета, продава я за 156 хил. лв. заради неплатени данъци

Съдебен изпълнител влезе в къщата за гости на кметицата на с. Бунцево Джемиле Карафеиз и описа всичките й кожени мебели, тоалетни с яркочервени плочки и плюшени мечета за декор. Опис бе направен и на кафе-бара на първия етаж на къщата, както и на хранителния магазин на партера. Цялото това бижу на якорудското село се продава заради неплатени данъци на НАП, който е първи взискател по заведеното изпълнително дело. Освен това имотът е ипотекиран от 2015 г.

Най-личната сграда в селото, която е на 4 етажа с разгъната застроена площ от 372.17 кв.м, е оценена от съдебното изпълнение на 155 760 лв. Къщата е построена с европейско финансиране и въведена в експлоатация през 2015 г. По документи се води на една от двете дъщери на Джемиле Карафеиз, която управлява селото вече пети мандат – Хатидже Карафеиз. За къщата за гости Хатидже получи финансиране от ДФЗ в първия програмен период, когато Пиринският край се зарина от т.нар. впоследствие „къщи за тъщи“. Девойката кандидатства за субсидия с фирмата си ЕТ „Ати 2013“, но още при откриването й младата бизнесдама учеше магистратура в УНСС в София и ангажиментите по мениджмънта и смяната на чаршафите бяха поети от кметския съпруг Мехмед Карафеиз.

През 2016 г. екип на „Струма“ посети малкото якорудско селце, което бе дадено като пример от тогавашния шеф на ДФЗ Румен Порожанов като селото с най-много пъдпъдъци и зайци на глава от населението, национален първенец по брой проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ на ДФЗ. Тогава проверка на място от дирекция „Противодействие на измамите“ в ДФЗ разкри, че фермите за зайци ги няма, бенефициентите живеят на стотици километри от община Якоруда, а по нощни доби селяните разнасят по къщите клетки с пъдпъдъци, за да могат да заблудят проверяващите, че отглеждането на пернатите върви с пълна сила.

Тогава бяхме посрещнати от кметицата Джемиле, за която чак в София бе стигнала информация, че тя лично върти всички проекти в селото, печели щедрите субсидии на ДФЗ на имената на свои съселяни, дори им плащала самолетните билети, за да се върнат от чужбина, където са гастарбайтери, и да могат да кандидатстват за пари като млади земеделци.

В списъка на „младите земеделци“ бе и другата дъщеря на кметицата – Фатма, която по документи отглеждаше 700 пъдпъдъци, тя обаче също се оказа студентка, а майка й така и не можа да ни покаже ятото й, защото нямала ключ.

В онази среща селската управничка се похвали и с къщата си за гости, която излязла 240 000 лв., от които 30% семейството покрило със заеми. Кметицата се оплака, че всеки месец плаща по 1000 лв. за банковия заем, а гости в къщата нямало. Тя не можа да обясни какво би накарало някой да наеме стая във високопланинско селце с около 500 души население, голяма част от които при това са гастарбайтери по чужди страни и се прибират само за големите мюсюлмански празници.

Джемиле призна, че семейството й всъщност имало файда само от магазинчето на партера на къщата за гости, защото го зареждала от Пазарджик, където цените са много по-ниски, отколкото в Благоевград. Явно и него обаче не е успяла да запази, защото бакалията също е включена в оценката на обявената за продажба сградата.

Търгът по оферти е насрочен за 29 ноември в

РС – Разлог.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Mustafa

    Ето така управлява боклука Чавдар Кафелов и неговите хора. Мамка ви гнасна

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *